Lenovo
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0024US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory -
- SKU:
- 18250297
- MPN:
- 81mb0024us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Flexible & interactive, just like the classroom
Our 11.6" 300e Chromebook (2nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch.
Package Contents:
- 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0024US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0024US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4020 |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.80" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| Memory | |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Flexible & interactive, just like the classroom Our 11.6" 300e Chromebook (2 nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch. |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0024US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81MB0024US |
| Product Model | 81MB0024US |
| Product Line | 300e Chromebook 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Two USB-C 3.1 Gen 1(with the function of power delivery, DisplayPort and data transfer) |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0024US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory -