Lenovo
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 81MB004UUS 11.6" Touchscreen Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Black
- SKU:
- 18214836
- MPN:
- 81mb004uus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Flexible & interactive, just like the classroom Our 11.6" 300e Chromebook (2nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch.Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 11.6" Touchscreen, Intel Celeron N4020, 4GB RAM, 32GB SSD, Chrome OS, Black, 81MB004UUSExperience responsive performance, power, adaptability and fun with Intel® Celeron™ 1.10 GHz processor4 GB memory for smooth multitaskingThe 11.6" 1366 x 768 screen provides a great movie watching experienceChrome OS offers cloud connectivity to store data online that saves you hardware cost
Package Contents:
Features
Package Contents:
300e Chromebook 2nd Gen 81MB004UUS Chromebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
China
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4020 |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.80" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.90 lb |
| Shipping Depth | 8" |
| Width | 8" |
| Depth | 11.4" |
| Shipping Width | 0.80" |
| Shipping Height | 11.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Flexible & interactive, just like the classroom Our 11.6" 300e Chromebook (2 nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch. |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | 300e Chromebook 2nd Gen 81MB004UUS Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81MB004UUS |
| Product Model | 81MB004UUS |
| Product Line | 300e Chromebook 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Type C, With DC-in LED |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 81MB004UUS 11.6" Touchscreen Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4020 Dual-core [2 Core] 1.10 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Black