Lenovo
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0065US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 8 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory -
- SKU:
- 18518838
- MPN:
- 81mb0065us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Flexible & interactive, just like the classroom Our 11.6" 300e Chromebook (2nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch. Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0065US 11.6" Touchscreen 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core (4 Core) 1.10 GHz - 8 GB RAM - 64 GB Flash Memory - BlackExperience responsive performance, power, adaptability and fun with Intel Celeron 1.10 GHz processor 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking The 11.6" 1366 x 768 screen provides a great movie watching experience Chrome OS gives you instant access to the internet, cloud storage, emails and all your favorite apps 10 Hour battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
Package Contents:
- 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0065US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0065US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | N4120 |
| Maximum Turbo Speed | 2.60 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.80" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4 lb |
| Shipping Depth | 17.70" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Shipping Width | 9.90" |
| Shipping Height | 2.60" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2400 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Flexible & interactive, just like the classroom Our 11.6" 300e Chromebook (2 nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch. |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0065US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81MB0065US |
| Product Model | 81MB0065US |
| Product Line | 300e Chromebook 2nd Gen |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 81MB0065US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 8 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory -