Lenovo
Lenovo 500e Chromebook 2nd Gen 81MC0059US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 8 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory -
- SKU:
- 18540605
- MPN:
- 81mc0059us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Education Chromebooks
Chromebooks for the classroom and beyond
Trusted by teachers and students across the world, Chromebooks are fast, easy to use, secure, and affordable. Access to the extensive library of apps in the Chrome Web Store and Google Play gives learners tools for schoolwork, collaboration, and exploration.
Package Contents:
- 500e Chromebook 2nd Gen 81MC0059US
- AC Adapter
- Lenovo 500e Chrome Pen (Garaged)
Features
Package Contents:
500e Chromebook 2nd Gen 81MC0059US AC Adapter Lenovo 500e Chrome Pen (Garaged)
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Charger Included:
Yes
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Model | N4120 |
| Maximum Turbo Speed | 2.60 GHz |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Product Color | Black |
| Cover Material |
|
| Height | 0.80" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 lb |
| Shipping Depth | 17.50" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Shipping Width | 9.60" |
| Shipping Height | 2.60" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Mail-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2400 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Education Chromebooks Chromebooks for the classroom and beyond Trusted by teachers and students across the world, Chromebooks are fast, easy to use, secure, and affordable. Access to the extensive library of apps in the Chrome Web Store and Google Play gives learners tools for schoolwork, collaboration, and exploration. |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | 500e Chromebook 2nd Gen 81MC0059US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81MC0059US |
| Product Model | 81MC0059US |
| Product Line | 500e Chromebook 2nd Gen |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Type | eMMC 5.1 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 500e Chromebook 2nd Gen 81MC0059US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel Celeron N4120 Quad-core [4 Core] 1.10 GHz - 8 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory -