Lenovo
Lenovo 14e Chromebook 81MH0007US 14" Chromebook - 1920 x 1080 - AMD A-Series 7th Gen A4-9120C Dual-core [2 Core] 1.60 GHz - 8 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Mineral Gray
- SKU:
- 18168429
- MPN:
- 81mh0007us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/27/2022 03:16:32 PM PST
- Stock Update:
- 04/27/2022 03:16:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 14E Chrome Booke AMD A4-9120C 8GB 64GB eMMC- Graphics Controller AMD Radeon R4
- Data Link Protocol IEEE 802.11 AC, Bluetooth 4.2
- Battery/ Run time up to 10hrs
- Standing screen display size: 14 Inches
- Screen Resolution: 1920 x 1080
- Max Screen Resolution: 1920 x 1080
- Graphics Coprocessor: AMD Radeon R4
- Chipset Brand: AMD
- Card Description: Integrated, Dedicated
- Wireless Type: 802.11ac
- Number of USB 2.0 Ports: 1
- Average Battery Life (in hours): 10 Hours
- Brand: Lenovo
- Series: 14e Chromebook 81MH0007US Chromebook
- Item model number: 81MH0007US
- Operating System: Chrome OS
- Item Weight: 3.26 pounds
- Product Dimensions: 8.9 x 12.9 x 0.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: 8.9 x 12.9 x 0.7 inches
- Color: Mineral Grey
- Processor Brand: AMD
- Processor Count: 1
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: 64
- Hard Drive Interface: Serial ATA
- Hard Drive Rotational Speed: 0.1 RPM
- Optical Drive Type: No Optical Drive
- Power Source: Battery Powered
- Batteries: 1 Lithium ion batteries required. (included)
Meet the Lenovo 14E Chromebook. A powerful, versatile Chromebook with AMD A-Series processing. Designed for Google play and the chrome Web Store, the possibilities It gives to students, teachers, and businesses are endless. Tap into a wealth of apps and cloud-based services, including g suite, real-time, productivity-enhancing collaboration tools. For greater interactivity, there's a touchscreen option with wide-angle viewing.
Package Contents:
- 14e Chromebook 81MH0007US Chromebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
China
- 14e Chromebook 81MH0007US Chromebook
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Generation | 7th Gen |
| Processor Model | A4-9120C |
| Processor Type | A-Series |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.26 lb |
| Product Color | Mineral Gray |
| Height | 0.70" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 lb |
| Shipping Depth | 18.90" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 8.9" |
| Shipping Width | 13.20" |
| Shipping Height | 3.40" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 14e Chromebook Engineered for success Meet the Lenovo 14e Chromebook. A powerful, versatile Chromebook with AMD® A-series processing. Designed for Google Play and the Chrome Web Store, the possibilities it gives to students, teachers, and businesses are endless. Tap into a wealth of apps and cloud-based services, including G Suite, real-time, productivity-enhancing collaboration tools. Engineered for success Features Performance you can count on With AMD® A4 dual-core processing and the Chrome OS, everything runs smoothly. Choose from thousands of education and business apps on Google Play and in the Chrome Web Store, including TinkerCAD, Expensify, LucidChart, and Dropbox. Multitask with ease Open as many windows as you like, run multiple apps, play high-definition videos, or stream your favorite TV shows. Whatever task you want to accomplish, the 14e Chromebook will perform smoothly-without compromising a thing. From the classroom to the meeting room Fast and secure, Chromebooks require little-to-no maintenance, boot up in seconds, and can run all day. Factor in the automatic updates, built-in flexibility, and an affordable price tag, and you can see why Chromebooks are now the go-to device for many schools, as well as businesses of all sizes. |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | 14e Chromebook 81MH0007US Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81MH0007US |
| Product Model | 81MH0007US |
| Product Line | 14e Chromebook |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 x USB-C |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 14e Chromebook 81MH0007US 14" Chromebook - 1920 x 1080 - AMD A-Series 7th Gen A4-9120C Dual-core [2 Core] 1.60 GHz - 8 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Mineral Gray