Lenovo
Lenovo 14w 81MQ003KUS 14" Notebook - 1920 x 1080 - AMD A-Series A6-9220C Dual-core (2 Core) 1.80 GHz - 8 GB Total RAM - 128 GB SSD - Black (81MQ003KUS)
- SKU:
- 18416761
- MPN:
- 81mq003kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/03/2022 10:13:48 AM PST
- Stock Update:
- 11/03/2022 10:13:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 14w 81MQ003KUS 14 Notebook - 1920 x 1080 - A-Series A6-9220C - 8 GB RAM - 128 GB SSD - Blac- UPC: 194632423693
- Weight: 8.000 lbs
- Brand Name: Lenovo
- Item model number: 81MQ003KUS
- Item Weight: 3.4 pounds
- Product Dimensions: 8.9 x 12.9 x 0.7 inches
- Item Dimensions L x W x H: 8.9 x 12.9 x 0.7 inches
TS 14w A6 8G 128GB W10P
Package Contents:
- 14w 81MQ003KUS Notebook
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 14w 81MQ003KUS Notebook
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | A6-9220C |
| Processor Type | A-Series |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.40 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.70" |
| Width | 12.9" |
| Depth | 8.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 12 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | No |
| Number of Occupied Memory Slots | No |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon R5 Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Powered for endless possibilities The laptop of choice for higher education teachers and administrators More from the Manufacturer |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | 14w 81MQ003KUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81MQ003KUS |
| Product Model | 81MQ003KUS |
| Product Series | 14w |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | One Type-C USB 3.0 |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | LeTOS |
| Operating System | LeTOS v2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 14w 81MQ003KUS 14" Notebook - 1920 x 1080 - AMD A-Series A6-9220C Dual-core (2 Core) 1.80 GHz - 8 GB Total RAM - 128 GB SSD - Black (81MQ003KUS)