Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 14IML05 81WA00QMUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 10th Gen i5-10210U Quad-core [4 Core] 1.60 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Platinum Gray
- SKU:
- 18907710
- MPN:
- 81wa00qmus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 3 14IML05 - 14" - Core i5 10210U - 8 GB RAM - 512 GB SSD - EnglishKey Features and Benefits: More for less The IdeaPad 3 breaks the mold on what a laptop engineered for everyday users can do. Thanks to modern processors, you can do more with your PC and enjoy a rich entertainment experience. Expect more from your entertainment Narrow bezels on two sides give the IdeaPad 3 a clean look - and give you a great viewing experience. Dolby Audio delivers crystal-clear sound whether you're watching a video, streaming music, or video-chatting, you're sure to love what you hear as well. Privacy at your fingertips The IdeaPad 3 laptop's webcam makes it easy to video chat with friends and family. But what about when you're not using it? Just flick the webcam shutter closed and create an impenetrable barrier to potential hackers.
Package Contents:
Features
Package Contents:
IdeaPad 3 14IML05 81WA00QMUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Business
Anti-glare Screen
Application/Usage:
Business
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10210U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Product Color | Platinum Gray |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Gray |
| Width | 9.5" |
| Depth | 12.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2667 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 14IML05 81WA00QMUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81WA00QMUS |
| Product Model | 81WA00QMUS |
| Product Series | 3 14IML05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 14IML05 81WA00QMUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 10th Gen i5-10210U Quad-core [4 Core] 1.60 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Platinum Gray