Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB0002US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Pentium Gold 6405U Dual-core [2 Core] 2.40 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 1 TB HDD - Almond
- SKU:
- 18871150
- MPN:
- 81wb0002us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/12/2022 01:16:19 PM PST
- Stock Update:
- 05/12/2022 01:16:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
2020 Lenovo IdeaPad 3 15.6-inch Full HD 1920 x 1080 Laptop, Intel Pentium Gold 6405U 2.4 GHz, 4GB RAM, 1TB HDD, Windows 10 Home, Almond, 81WB0002US- UPC: 194632571868
- Weight: 5.150 lbs
- Product Dimensions: 14.3 x 10 x 0.8 inches
- Item Weight: 1 pounds
- Manufacturer: Lenovo
NB IP 3 15IML05 6405U 4G 1T 10H
Package Contents:
- IdeaPad 3 15IML05 81WB0002US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 3 15IML05 81WB0002US
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Model | 6405U |
| Processor Type | Pentium Gold |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Product Color | Almond |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Brown |
| Width | 14.3" |
| Depth | 10" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 9 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Speed | 2666 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 8 GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 4 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 15IML05 81WB0002US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81WB0002US |
| Product Model | 81WB0002US |
| Product Series | 3 15IML05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2020 |
| Release Month | August |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Drive Type | HDD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 15IML05 81WB0002US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Pentium Gold 6405U Dual-core [2 Core] 2.40 GHz - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 1 TB HDD - Almond