Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 17IIL05 81WF000KUS 17.3" Notebook - HD+ - 1600 x 900 - Intel Core i5 10th Gen i5-1035G1 Quad-core [4 Core] 1 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Abyss Blue
- SKU:
- 19146906
- MPN:
- 81wf000kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
IP 3 17IIL05- UPC: 195235074695
- Weight: 6.500 lbs
- Standing screen display size: ?17.3 Inches
- Memory Speed: ?2666 MHz
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ab
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?81WF000KUS
- Processor Count: ?4
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?256 GB
IP 3 17IIL05
Package Contents:
Features
Package Contents:
IdeaPad 3 17IIL05 81WF000KUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-1035G1 |
| Maximum Turbo Speed | 3.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.78" |
| Width | 15.8" |
| Depth | 11.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2667 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 12 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1600 x 900 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD+ |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 17IIL05 81WF000KUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81WF000KUS |
| Product Model | 81WF000KUS |
| Product Series | 3 17IIL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 17IIL05 81WF000KUS 17.3" Notebook - HD+ - 1600 x 900 - Intel Core i5 10th Gen i5-1035G1 Quad-core [4 Core] 1 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Abyss Blue