Lenovo
Lenovo IdeaPad 5 15ARE05 81YQ0009US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 4700U Octa-core [8 Core] 2 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Platinum Gray
- SKU:
- 18296236
- MPN:
- 81yq0009us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/27/2022 01:16:15 PM PST
- Stock Update:
- 04/27/2022 01:16:15 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE
Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on.
Package Contents:
Features
Package Contents:
IdeaPad 5 15ARE05 81YQ0009US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
China
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 4700U |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.28 lb |
| Product Color | Platinum Gray |
| Height | 0.78" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.15 lb |
| Shipping Depth | 20.10" |
| Width | 9.2" |
| Depth | 14.1" |
| Shipping Width | 12" |
| Shipping Height | 2.90" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 5 15ARE05 81YQ0009US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 81YQ0009US |
| Product Model | 81YQ0009US |
| Product Series | 5 15ARE05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 Type C (USB3.1 gen1+PD 3.0+DP 1.2) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 5 15ARE05 81YQ0009US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 7 4700U Octa-core [8 Core] 2 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Platinum Gray