Lenovo
Lenovo IdeaPad Slim 7 14ITL05 82A60018US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 2.80 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD
- SKU:
- 18830064
- MPN:
- 82a60018us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
NB IP Slim 7 14ITL05 I7 8G 512G 11H- UPC: 196119114025
- Weight: 5.500 lbs
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82A60018US
- Department: ?Mens
- Manufacturer: ?Lenovo
NB IP SLIM 7 14ITL05 I7 8G 512G 11H
Package Contents:
- IdeaPad Slim 7 14ITL05
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad Slim 7 14ITL05
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Height | 0.59" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 8.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 YR Premium NBD</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 16 Hours |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | IDEAPAD | S Series Simplify your life with Ideapad S Series laptops. We created these ultraslim devices to give you the power you need over the long haul-at an affordable price. Ideapad S Series: laptops for everyone. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad Slim 7 14ITL05 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82A60018US |
| Product Model | 82A60018US |
| Product Series | Slim 7 14ITL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Slim 7 14ITL05 82A60018US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1165G7 2.80 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD