Lenovo
Lenovo V14-ADA 82C6S03E00 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Athlon Gold 3150U Dual-core [2 Core] 2.40 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD - Iron Gray
- SKU:
- 18244666
- MPN:
- 82c6s03e00
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
V Laptop Series
Simple, powerful, & secure business laptops
Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and all-day battery life, Lenovo V Series laptops are perfect for small business professionals who demand long-term performance and reliability.
Package Contents:
Features
Package Contents:
V14-ADA 82C6S03E00 Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
China
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3150U |
| Maximum Turbo Speed | 3.30 GHz |
| Processor Type | Athlon Gold |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Product Color | Iron Gray |
| Height | 0.78" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 lb |
| Shipping Depth | 19.50" |
| Width | 9.5" |
| Depth | 12.9" |
| Shipping Width | 12.60" |
| Shipping Height | 2.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 2-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | V Laptop Series Simple, powerful, & secure business laptops Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and all-day battery life, Lenovo V Series laptops are perfect for small business professionals who demand long-term performance and reliability. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | V14-ADA 82C6S03E00 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82C6S03E00 |
| Product Model | 82C6S03E00 |
| Product Series | V14-ADA |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo V14-ADA 82C6S03E00 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Athlon Gold 3150U Dual-core [2 Core] 2.40 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD - Iron Gray