Lenovo
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 82CE0000US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD A-Series A4-9120C Dual-core [2 Core] 1.60 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory -
- SKU:
- 18244462
- MPN:
- 82ce0000us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 82CE0000US 11.6" Touchscreen 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD A-Series A4-9120C Dual-core (2 Core) 1.60 GHz - 4 GB RAM - 32 GB Flash Memory - Black- Standing screen display size: 11.6 Inches
- Screen Resolution: 1366 x 768 pixels
- Max Screen Resolution: 1366 x 768 Pixels
- Memory Speed: 1.6 GHz
- Graphics Coprocessor: AMD Radeon R4
- Chipset Brand: AMD
- Card Description: Radeon R4 Graphics, Dedicated
- Wireless Type: Bluetooth, 802.11ac
- Brand: Lenovo
- Series: 300e Chromebook 2nd Gen
- Item model number: 82CE0000US
- Hardware Platform: Chrome OS
- Operating System: Chrome OS
- Item Weight: 2.89 pounds
- Product Dimensions: 8 x 11.4 x 0.8 inches
- Item Dimensions LxWxH: 8 x 11.4 x 0.8 inches
- Color: Black
- Processor Brand: AMD
- Processor Count: 1
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: 32 GB
- Hard Drive Interface: USB-C
- Optical Drive Type: No
300E GEN2 CHROMEBOOK, AMD A4-9120C, 11.6 HD IPS TOUCH DISPLAY, CHROME OS, 4 GB M
Package Contents:
- 300e Chromebook 2nd Gen AST
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- 300e Chromebook 2nd Gen AST
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | A4-9120C |
| Maximum Turbo Speed | 2.40 GHz |
| Processor Type | A-Series |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.80" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Number of Batteries | 1 |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | No |
| Number of Occupied Memory Slots | No |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon R4 Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Education Chromebooks Chromebooks for the classroom and beyond Trusted by teachers and students across the world, Chromebooks are fast, easy to use, secure, and affordable. Access to the extensive library of apps in the Chrome Web Store and Google Play gives learners tools for schoolwork, collaboration, and exploration. |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | 300e Chromebook 2nd Gen AST |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82CE0000US |
| Product Model | 82CE0000US |
| Product Line | 300e Chromebook 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Two USB-C 3.1 Gen 1(with the function of power delivery, DisplayPort and data transfer) |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 82CE0000US 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD A-Series A4-9120C Dual-core [2 Core] 1.60 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory -