Lenovo
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 300e [2nd Gen] 82CE001NUS 11.6" Touchscreen Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD A-Series A4-9120C Dual-core [2 Core] 1.60 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory -
- SKU:
- 18273710
- MPN:
- 82ce001nus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 300e Chromebook 2nd Gen 300e (2nd Gen) 82CE001NUS 11.6" Touchscreen Rugged Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD A-Series A4-9120C Dual-core (2 Core) 1.60 GHz - 4 GB RAM - 32 GB Flash Memory- Release Month: January
- Release Year: 2021
- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: A-Series
- Processor Model: A4-9120C
- Standing screen display size: ?11.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768
- Processor: ?1.6 GHz
- RAM: ?4 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82CE001NUS
- Operating System: ?Chrome OS
- Item Weight: ?5.75 pounds
- Package Dimensions: ?18 x 10 x 3 inches
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
300e Chromebook 2nd Gen (11.6") Laptop Flexible & interactive, just like the classroom 11.6"chromebook offers the versatility of a 360-degree hinge 10-point multi-touch technology Four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage Students can interact through touch screen . Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82CE001NUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: 300e Chromebook 2nd Gen. Product Series: 300e (2nd Gen). Product Model: 82CE001NUS. Product Name: 300e Chromebook 2nd Gen AST 82CE001NUS. Product Type: Chromebook. [Technical Information] Release Month: January. Release Year: 2021. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: A-Series. Processor Model: A4-9120C. Processor Core: Dual-core (2 Core). Processor Speed: 1.60 GHz. Maximum Turbo Speed: 2.40 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Standard Memory: 4 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 1866 MHz. [Storage] Drive Type: Flash. Flash Memory Capacity: 32 GB. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 11.6". Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: HD. Screen Resolution: 1366 x 768. Touchscreen: Yes. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon R4 Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Rear Camera: Yes. Rear Camera Resolution: 5 Megapixel. Finger Print Reader: No. [Interfaces/Ports] Total Number of USB Ports: 4. Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 2. Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports: 2. Network (RJ-45): No. [Software] Operating System Platform: Chrome OS. Operating System: Chrome OS. [Input Devices] Keyboard Backlight: No. Keybo
Package Contents:
- 300e Chromebook 2nd Gen AST 82CE001NUS
- AC Adapter
Features
- 300e Chromebook 2nd Gen AST 82CE001NUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | A4-9120C |
| Maximum Turbo Speed | 2.40 GHz |
| Processor Type | A-Series |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.80" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.89 lb |
| Shipping Depth | 8.03" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Shipping Width | 11.42" |
| Shipping Height | 0.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Speed | 1866 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon R4 Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 300e Chromebook 2nd Gen (11.6") Laptop Flexible & interactive, just like the classroom 11.6"chromebook offers the versatility of a 360-degree hinge 10-point multi-touch technology Four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage Students can interact through touch screen |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | 300e Chromebook 2nd Gen AST 82CE001NUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82CE001NUS |
| Product Model | 82CE001NUS |
| Product Series | 300e (2nd Gen) |
| Product Line | 300e Chromebook 2nd Gen |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | January |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information