Lenovo
Lenovo IdeaPad 5 14ITL05 82FE00MEUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Graphite Gray
- SKU:
- 18830080
- MPN:
- 82fe00meus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 5 14" Laptop - 11th Gen Intel Core i5-1135G7 -16GB DDR4 3200MHz RAM 512GB NVMe M.2 Solid State Drive 4" LED-Backlit Anti-Glare IPS FHD (1920 x 1080) Display- i5-1135G7 Processor
- 16GB DDR4 3200MHz RAM
- 512GB NVMe M.2 Solid State Drive
- 14" LED-Backlit Anti-Glare IPS FHD (1920 x 1080) Display
- Integrated Intel Iris Xe Graphics
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Processor: ?4.2 GHz core_i5
- Memory Speed: ?3200 MHz
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Integrated Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Lenovo Ideapad
- Item model number: ?82FE00MEUS
- Hardware Platform: ?PC
- Item Weight: ?4.75 pounds
- Package Dimensions: ?18.7 x 10.91 x 3.03 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?4
- Computer Memory Type: ?DDR DRAM
- Flash Memory Size: ?512 GB
- Hard Drive Interface: ?Solid State
NB IP 5 14ITL05 I5 16G 512G 10H
Package Contents:
- IdeaPad 5 14ITL05 82FE00MEUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- IdeaPad 5 14ITL05 82FE00MEUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Product Color | Graphite Gray |
| Height | 0.75" |
| Color Family | Gray |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.70 lb |
| Shipping Depth | 19" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.3" |
| Shipping Width | 11" |
| Shipping Height | 2.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Diverse styles, singular performance Everyday laptops for first-time users. High-performance laptops for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 5 14ITL05 82FE00MEUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82FE00MEUS |
| Product Model | 82FE00MEUS |
| Product Series | 5 14ITL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | January |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 5 14ITL05 82FE00MEUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Graphite Gray