Lenovo
Lenovo IdeaPad 5 15ITL05 82FG00DKUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Abyss Blue
- SKU:
- 18335718
- MPN:
- 82fg00dkus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 5 15.6" Laptop Intel Core i5-1135G7 8GB RAM 256GB SSD Abyss Blue - 11th Gen i5-1135G7 Quad-core - Integrated Intel Iris Xe Graphics - in-Plane Switching (IPS) Technology - Windows- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i5
- Processor Generation: 11th Gen
- Processor Model: i5-1135G7
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.4 GHz core_i5
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB flash_memory_solid_state
- Wireless Type: ?Bluetooth
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Lenovo Ideapad
- Item model number: ?15ITL05
- Operating System: ?Windows 10 Home
- Processor Brand: ?Intel
Manufacturer: Lenovo. Manufacturer Part Number: 82FG00DKUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: IdeaPad. Product Series: IdeaPad 5. Product Model: 15ITL05. Product Name: Lenovo IdeaPad 5 15.6" Laptop Intel Core i5-1135G7 8GB RAM 256GB SSD Abyss Blue. Product Condition: New. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i5. Processor Generation: 11th Gen. Processor Model: i5-1135G7. Processor Core: Quad-core (4 Core). Processor Speed: 2.40 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.20 GHz. Cache: 8 MB. [Chipset] Chipset Manufacturer: Intel. Chipset Model: SoC Platform. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Memory Technology: DDR4. Memory Speed: 3200 MHz. Memory Card Reader: Yes. Memory Card Supported: 4-in-1 Card Reader. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. Solid State Drive Interface: M.2 2242 PCIe NVMe. Optical Drive Type: Not Included. [Display & Graphics] Screen Size: 15.6". Display Screen Type: LCD, Anti-glare. Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology. Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Color Supported: 300 Nit. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: Intel. Graphics Controller Model: Iris Xe Graphics. Graphics Memory Accessibility: Integrated. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: 11ax, 2x2. Ethernet Technology: None. Bluetooth: Yes. Bluetooth Standard: Bluetooth 5.1. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes - with Privacy Shutter. Front Camera/Webcam Resolution: 720p. Microphone: Yes. Number of Microphones: 2. Microphone Type: Dual Array. Finger Print Reader: Yes. Speakers: Stereo Speakers. Number of Speakers: 2 x 2 W. Sound Mode: Dolby Audio, High Definition Audio. [Interfaces/Ports] HDMI: 1 x HDMI 1.4b. Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports: 1. USB Type-C: Yes. USB Type-C Detail: 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (Support d
Package Contents:
- IdeaPad 5 15ITL05
- AC Adapter
Features
- IdeaPad 5 15ITL05
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.88 lb |
| Length | 14" |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.75" |
| Color Family | Blue |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.42 lb |
| Width | 9.2" |
| Shipping Width | 12.09" |
| Shipping Height | 2.87" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 11 Hours |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | LAPTOPS FOR ANY BUDGET Whether you are looking to stream your favorite movies, play your favorite games or get down to work, IdeaPad has a laptop for your with top-notch performance at any budget. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 5 15ITL05 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82FG00DKUS |
| Product Model | 82FG00DKUS |
| Product Series | 5 15ITL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information