Lenovo
Lenovo 100e Windows 2nd Gen 82GJ0004US 11.6" Netbook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Black
- SKU:
- 18975516
- MPN:
- 82gj0004us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/02/2022 08:23:18 AM PST
- Stock Update:
- 08/02/2022 08:23:18 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A real class actWhen you need a durable laptop that withstands the rigors of the classroom, the Windows version of the Lenovo 100e (2nd Gen) laptop won't disappoint. This 11.6" device includes access to tons of educational apps for students and teachers.
Package Contents:
Features
Package Contents:
100e Windows 2nd Gen 82GJ0004US Netbook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015e |
| Maximum Turbo Speed | 2.40 GHz |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.51 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Width | 8" |
| Depth | 11.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | A real class act When you need a durable laptop that withstands the rigors of the classroom, the Windows version of the Lenovo 100e (2nd Gen) laptop won't disappoint. This 11.6" device includes access to tons of educational apps for students and teachers. |
| Product Type | Netbook |
| Product Name | 100e Windows 2nd Gen 82GJ0004US Netbook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82GJ0004US |
| Product Model | 82GJ0004US |
| Product Line | 100e Windows 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type C (USB 3.2 Gen 2 + DP 1.2 + PD 3.0) |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 100e Windows 2nd Gen 82GJ0004US 11.6" Netbook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Black