Lenovo
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 82GK000KUS 11.6" Touchscreen Netbook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Black
- SKU:
- 18244639
- MPN:
- 82gk000kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/02/2022 08:23:19 AM PST
- Stock Update:
- 08/02/2022 08:23:19 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TopSeller 300E AMD 3015E 11.6IN 4GB 64GB W10 NAS K-12 ONLY- UPC: 195235265956
- Weight: 4.050 lbs
- Standing screen display size: 11.6 Inches
- Chipset Brand: Amd
- Brand: Lenovo
- Item model number: 82GK000KUS
- Item Weight: 4.12 pounds
- Package Dimensions: 19 x 13 x 4 inches
- Processor Brand: AMD
- Flash Memory Size: 64 GB
TOPSELLER 300E AMD 3015E 11.6IN 4GB 64GB W10 NAS K-12 ONLY
Package Contents:
Features
Package Contents:
300e Windows 2nd Gen 82GK000KUS Netbook Lithium Polymer Battery AC Adapter
China
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015e |
| Maximum Turbo Speed | 2.40 GHz |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.82" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.05 lb |
| Shipping Depth | 17.50" |
| Width | 8" |
| Depth | 11.4" |
| Shipping Width | 9.80" |
| Shipping Height | 2.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | At the head of the class With powerful processing, a 360-degree hinge that accommodates 4 learning modes, and Pencil Touch technology, our 2nd generation 11.6" Windows version of the Lenovo 300e (2nd Gen) 2-in-1 laptop delivers a premium classroom experience. Factor in durability features like a sealed keyboard, mechanically anchored keys, and drop-resistance, and this convertible is sure to earn the grade. |
| Product Type | Netbook |
| Product Name | 300e Windows 2nd Gen 82GK000KUS Netbook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82GK000KUS |
| Product Model | 82GK000KUS |
| Product Line | 300e Windows 2nd Gen |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type C (USB 3.2 Gen 2 + DP 1.2 + PD 3.0) |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 82GK000KUS 11.6" Touchscreen Netbook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Black