Lenovo
Lenovo 300e [2nd Gen] 82GK001PUS 11.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Black
- SKU:
- 18214913
- MPN:
- 82gk001pus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/21/2022 05:23:11 PM PST
- Stock Update:
- 06/21/2022 05:23:11 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 300e (2nd Gen) 82GK001PUS 11.6" Touchscreen Rugged 2 in 1 Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core (2 Core) 1.20 GHz - 4 GB RAM - 64 GB Flash Memory - Black - AMD SoC - Windows 10- Release Month: July
- Release Year: 2020
- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Model: 3015e
- Processor Core: Dual-core (2 Core)
- Standing screen display size: ?11.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768
- Processor: ?1.2 GHz
- RAM: ?4 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82GK001PUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?4.15 pounds
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
Features | The future of learning is here Past meets future in the Lenovo 300e Gen 2, which combines the familiar Windows 10 Pro platform with the latest AMD processors. This 2 in 1 laptop has a 360-degree hinge allows students and teachers to transition seamlessly between four different modes for reading, writing, drawing, typing, content creation, and presentation. Uninterrupted learning In addition to a variety of ports, WiFi 6 capability, and a battery that lasts all day, the 300e Gen 2 laptop features a 720p front-facing and optional 5MP world-facing camera that turns any classroom into an interactive learning environment. This ensures that class continues as scheduled even if students and teachers are connecting from home. Smart. Like your students. Tap, scroll, and swipe with a finger on the 300e Gen 2 laptop's 11 inch, 10-point multitouch display. Or use a common No. 2 pencil to interact directly and safely with the screen without fear of scratches. This Pencil Touch technology is ideal for taking tests, drawing, and notetaking because it's more accurate than using a finger. When even more precision is required, an optional integrated AES pen is located inside of a small port. Security isn't a problem The 300e Gen 2 laptop is protected by multiple built-in security solutions from Windows 10 Pro. Additionally, this device comes with a Kensington lock slot that gives you the option of locking it to a desk to prevent physical theft. Tough tech The 300e Gen 2 AMD 2 in 1 laptop is designed to withstand the scrapes, slips, and spills of a typical school day-whether in the classroom or at the kitchen table-with a drop-resistant design, up to 29.5" (75cm), roughly the height of a school desk. It also has a water-resistant (up to 330 ml / 11 oz) keyboard and reinforced 360-degree Sync Hinge. Light your load With up to 14.3 hours of battery life, the
Package Contents:
- 300e (2nd Gen) 82GK001PUS 2 in 1 Notebook
- AC Adapter
Features
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
ENERGY STAR 8.0
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Charger Included:
Yes
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| L2 Cache | 1 MB |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Threads | 4 |
| L3 Cache | 4 MB |
| Processor Model | 3015e |
| Maximum Turbo Speed | 2.30 GHz |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Product Color | Black |
| Cover Material |
|
| Height | 0.82" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.85 lb |
| Shipping Depth | 17.50" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Shipping Width | 9.80" |
| Shipping Height | 2.60" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Mail-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 14.30 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1600 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 4 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | HD |
| Color Gamut | 50% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Features | The future of learning is here Past meets future in the Lenovo 300e Gen 2, which combines the familiar Windows 10 Pro platform with the latest AMD processors. This 2 in 1 laptop has a 360-degree hinge allows students and teachers to transition seamlessly between four different modes for reading, writing, drawing, typing, content creation, and presentation. Uninterrupted learning In addition to a variety of ports, WiFi 6 capability, and a battery that lasts all day, the 300e Gen 2 laptop features a 720p front-facing and optional 5MP world-facing camera that turns any classroom into an interactive learning environment. This ensures that class continues as scheduled even if students and teachers are connecting from home. Smart. Like your students. Tap, scroll, and swipe with a finger on the 300e Gen 2 laptop's 11 inch, 10-point multitouch display. Or use a common No. 2 pencil to interact directly and safely with the screen without fear of scratches. This Pencil Touch technology is ideal for taking tests, drawing, and notetaking because it's more accurate than using a finger. When even more precision is required, an optional integrated AES pen is located inside of a small port. Security isn't a problem The 300e Gen 2 laptop is protected by multiple built-in security solutions from Windows 10 Pro. Additionally, this device comes with a Kensington lock slot that gives you the option of locking it to a desk to prevent physical theft. Tough tech The 300e Gen 2 AMD 2 in 1 laptop is designed to withstand the scrapes, slips, and spills of a typical school day-whether in the classroom or at the kitchen table-with a drop-resistant design, up to 29.5" (75cm), roughly the height of a school desk. It also has a water-resistant (up to 330 ml / 11 oz) keyboard and reinforced 360-degree Sync Hinge. Light your load With up to 14.3 hours of battery life, the 300e Gen 2 laptop lasts an entire school day and then some, no need to haul power cords and adapters around. Students can work a full day and take the laptop home to recharge overnight for the next day's classes. So productive, it almost does your homework With its AMD processor, the Lenovo 100e 2nd Gen AMD laptop seamlessly runs Windows 10 and apps from the Microsoft Store. Choose from thousands of education apps, like Office 365, Microsoft Teams, OneNote Class Notebook, Minecraft Education Edition, Kahoot!, GeoGebra, and more. Easily work with multiple windows and browser tabs open at the same time. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | 300e (2nd Gen) 82GK001PUS 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82GK001PUS |
| Product Model | 82GK001PUS |
| Product Series | 300e (2nd Gen) |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | September |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Type | eMMC 5.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information