Lenovo
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 82GK001UUS 11.6" Touchscreen Netbook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Black
- SKU:
- 18350828
- MPN:
- 82gk001uus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 300e Windows 2nd Gen 82GK001UUS 11.6" Touchscreen Rugged Netbook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015e Dual-core (2 Core) 1.20 GHz - 4 GB RAM - 64 GB Flash Memory - Black - AMD SoC - Windows 10 Pro -- Product Dimensions: 8 x 11.4 x 0.8 inches
- Item Weight: 6 pounds
For schools that need powerful, portable, multi-mode devices-and need them now-the Lenovo 300e 2nd Gen represents a smarter way forward for classes beginning this fall. Built on the familiar Windows 10 platform and packed with the latest AMD 3015e processors, the 300e 2nd Gen creates an interactive learning experience in the classroom and beyond. With features like a 360-degree Sync hinge allowing for four different modes and an optional 5MP world-facing camera that encourages collaboration anywhere and everywhere, this state-of-the-art learning machine is built for the future of education. It also boasts the rugged durability you've come to expect from Lenovo in addition to robust security features and simplified device management.
Package Contents:
- 300e 2nd Gen (AMD) 82GK001UUS
- AC Adapter
Features
- 300e 2nd Gen (AMD) 82GK001UUS
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
TCO
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Water Resistant
Dragontrail Glass
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015e |
| Maximum Turbo Speed | 2.30 GHz |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.82" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 14.30 Hours |
| Number of Cells | 3-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1600 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 4 GB |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo 300e 2ND GEN For schools that need powerful, portable, multi-mode devices-and need them now-the Lenovo 300e 2nd Gen represents a smarter way forward for classes beginning this fall. Built on the familiar Windows 10 platform and packed with the latest AMD 3015e processors, the 300e 2nd Gen creates an interactive learning experience in the classroom and beyond. With features like a 360-degree Sync hinge allowing for four different modes and an optional 5MP world-facing camera that encourages collaboration anywhere and everywhere, this state-of-the-art learning machine is built for the future of education. It also boasts the rugged durability you've come to expect from Lenovo in addition to robust security features and simplified device management. |
| Product Type | Netbook |
| Product Name | 300e 2nd Gen (AMD) 82GK001UUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82GK001UUS |
| Product Model | 82GK001UUS |
| Product Line | 300e Windows 2nd Gen |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | May |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information