Lenovo
Lenovo-IMSourcing IdeaPad 3 CB 11AST5 82H40000US 11.6" Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD A-Series A6-9220C Dual-core [2 Core] 1.80 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Onyx Black
- SKU:
- 20496112
- MPN:
- 82h40000us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - Chromebook 3 11" Chromebook - AMD A6-4GB Memory - 32GB eMMC Flash Memory - Onyx Black- Chromebook is a computer for the way the modern world works, with thousands of apps, built-in virus protection and cloud backups. It is secure, fast, up-to-date, versatile and simple.
- Typical 1366 x 768 HD resolution.
- Dual-core processing. AMD A6 APU handles the AMD Radeon graphics alongside the central processor to balance the load, enabling great performance, rapid multitasking and immersive entertainment.
- 4GB system memory for basic multitasking
- 32GB eMMC flash memory
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 3 CB 11AST5 82H40000US Chromebook
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | A6-9220C |
| Maximum Turbo Speed | 2.70 GHz |
| Processor Type | A-Series |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.47 lb |
| Product Color | Onyx Black |
| Height | 0.71" |
| Width | 11.3" |
| Depth | 8.1" |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hours |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1866 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon R5 Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | IdeaPad 3 CB 11AST5 82H40000US Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | 82H40000US |
| Product Model | 82H40000US |
| Product Series | 3 CB 11AST5 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo-IMSourcing IdeaPad 3 CB 11AST5 82H40000US 11.6" Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD A-Series A6-9220C Dual-core [2 Core] 1.80 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Onyx Black