Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 15ITL06 82H802DRUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Sand
- SKU:
- 18828596
- MPN:
- 82h802drus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/02/2023 09:27:24 AM PST
- Stock Update:
- 03/02/2023 09:27:24 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
IdeaPad 3 (15" Intel) Laptop I5-1135G7 15.6? FHD TN Windows 11 Pro 64 8GB Total Memory 512GB M.2 SSD 1M HD Camera W/Array Mic Backlit Keyboard Integrated Graphics 2X2 WLAN + BT 3cell 45Whr battery Fingerprint 1 Year Mail in WarrantyPackage Contents:
- IdeaPad 3 15ITL6
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- IdeaPad 3 15ITL6
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 1 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.64 lb |
| Product Color | Sand |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Beige |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.30 lb |
| Shipping Depth | 21.10" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.3" |
| Shipping Width | 13.10" |
| Shipping Height | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 2-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 3 Series | Affordable laptops for everyday The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 15ITL06 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82H802DRUS |
| Product Model | 82H802DRUS |
| Product Series | 3 15ITL06 |
| Product Line | IdeaPad |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 15ITL06 82H802DRUS 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Sand