Lenovo
Lenovo IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT007VUS 15.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB
- SKU:
- 19132089
- MPN:
- 82ht007vus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Affordable, All-Purpose 2-in-1s
Thin and light, foldable, touchscreen laptops with multiple ways to engage; classic laptop mode for maximum productivity, stand mode for an optimal touch experience, tent mode for gaming & entertainment, and tablet mode for extra mobility and practicality.
Package Contents:
Features
Package Contents:
IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT007VUS 2 in 1 Notebook AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Product Color | Platinum Gray |
| Height | 0.82" |
| Width | 9.4" |
| Depth | 14.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Affordable, All-Purpose 2-in-1s Thin and light, foldable, touchscreen laptops with multiple ways to engage; classic laptop mode for maximum productivity, stand mode for an optimal touch experience, tent mode for gaming & entertainment, and tablet mode for extra mobility and practicality. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT007VUS 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82HT007VUS |
| Product Model | 82HT007VUS |
| Product Series | Flex 5 15ITL05 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Flex 5 15ITL05 82HT007VUS 15.6" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB