Lenovo
Lenovo 300e Chromebook Gen 3 82J9000LUS LTE, UMTS 11.6" Touchscreen Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015Ce Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Gray
- SKU:
- 18549789
- MPN:
- 82j9000lus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Flexible & interactive, just like the classroom
Our 11.6" 300e Chromebook (2nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch.
Package Contents:
Features
Package Contents:
300e Chromebook Gen 3 82J9000LUS Chromebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
China
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015Ce |
| Maximum Turbo Speed | 2.30 GHz |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.93 lb |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.78" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Shipping Depth | 17.90" |
| Width | 8" |
| Depth | 11.4" |
| Shipping Width | 10.40" |
| Shipping Height | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Memory Technology | SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Flexible & interactive, just like the classroom Our 11.6" 300e Chromebook (2 nd Gen) offers the versatility of a 360-degree hinge and 10-point multitouch technology. This device bends into four different modes to offer customized ways to plan, teach, learn, and engage. And students can interact with the screen the way they're used to interacting with most devices-through touch. |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | 300e Chromebook Gen 3 82J9000LUS Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82J9000LUS |
| Product Model | 82J9000LUS |
| Product Line | 300e Chromebook Gen 3 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 1 USB-C 3.1 Gen1 ( Power Delivery, Display Port and Data Transfer) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Cellular Network Supported | GSM |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| Cellular Generation | 4G |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 300e Chromebook Gen 3 82J9000LUS LTE, UMTS 11.6" Touchscreen Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015Ce Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Gray