Lenovo
Lenovo Legion 5 15ACH6H 82JU00N5US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 5600H Hexa-core [6 Core] 3.30 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Phantom Blue
- SKU:
- 18834908
- MPN:
- 82ju00n5us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo NB LN Legion 5 15ACH6H R5 8G 512G 11H- Lenovo NB LN Legion 5 15ACH6H R5 8G 512G 11H
- Standing screen display size: ?15.6
- Processor: ?3.4 ryzen_5_5600h
- RAM: ?DDR4
- Hard Drive: ?SSD
- Chipset Brand: ?AMD
- Card Description: ?Integrated
- Number of USB 2.0 Ports: ?1
- Number of USB 3.0 Ports: ?1
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?82JU00N5US
- Item model number: ?82JU00N5US
- Operating System: ?Windows 10
- Item Weight: ?0.282 ounces
- Product Dimensions: ?21.5 x 13.5 x 3.25 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?21.5 x 13.5 x 3.25 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?AMD
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?8
- Optical Drive Type: ?DVD
- Batteries: ?1 Lithium ion batteries required. (included)
Lenovo Legion 5 15ACH6H - 15.6 - Ryzen 5 5600H - 8 GB RAM - 512 GB SSD - US
Package Contents:
Features
Package Contents:
Legion 5 15ACH6H 82JU00N5US Gaming Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 300 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5600H |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Product Color | Phantom Blue |
| Height | 0.95" |
| Color Family | Blue |
| Width | 10.3" |
| Depth | 14.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Stylish on the outside Savage on the inside. Elegant, slim designs that pack a punch. Legion laptops & desktops boast true gaming power and deliver best in class graphics & components. An affordable choice for any gamer, customize your laptop or go with one of our best-selling pre-configs & stay savage. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Legion 5 15ACH6H 82JU00N5US Gaming Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82JU00N5US |
| Product Model | 82JU00N5US |
| Product Series | 5 15ACH6H |
| Product Line | Legion |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion 5 15ACH6H 82JU00N5US 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 5600H Hexa-core [6 Core] 3.30 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Phantom Blue