Lenovo
Lenovo V14 G2 ITL 82KA00KNUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18382057
- MPN:
- 82ka00knus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
V Laptop Series l Simple, powerful, & secure business laptops
Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and all-day battery life, Lenovo V Series laptops are perfect for small business professionals who demand long-term performance and reliability.
Package Contents:
- V14 G2 ITL 82KA00KNUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- V14 G2 ITL 82KA00KNUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1135G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Shipping Depth | 19" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 8.5" |
| Shipping Width | 11.60" |
| Shipping Height | 2.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 8.50 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | V Laptop Series l Simple, powerful, & secure business laptops Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and all-day battery life, Lenovo V Series laptops are perfect for small business professionals who demand long-term performance and reliability. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | V14 G2 ITL 82KA00KNUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82KA00KNUS |
| Product Model | 82KA00KNUS |
| Product Series | V14 G2 ITL |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo V14 G2 ITL 82KA00KNUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1135G7 Quad-core [4 Core] 2.40 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black