Lenovo
Lenovo V14 G2 ALC 82KC004QUS 14" Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD Ryzen 3 5300U Quad-core [4 Core] 2.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18819992
- MPN:
- 82kc004qus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo V14 G2 ALC 82KC004QUS 14" Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD Ryzen 3 5300U Quad-core (4 Core) 2.60 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black- 8 GB DDR4 SDRAM memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking
- The 14" 1366 x 768 screen provides a great movie watching experience
- With Windows 10 Pro edition, enjoy your favorite content all at once on a larger view edge browser. Share your thoughts with the world by writing directly on web pages.
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768 pixels
- Max Screen Resolution: ?1366 x 768 Pixels
- Processor: ?2.6 GHz
- Hard Drive: ?256 GB flash memory solid state
- Graphics Coprocessor: ?AMD Integrated Graphics
- Chipset Brand: ?AMD
- Card Description: ?Integrated Graphics
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11a/b/g/n/ac
- Number of USB 3.0 Ports: ?1
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?V14 G2 ALC
- Item model number: ?82KC004QUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?3.31 pounds
- Product Dimensions: ?8.5 x 12.8 x 0.78 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.5 x 12.8 x 0.78 inches
- Color: ?Black
- Rear Webcam Resolution: ?0.3 MP
- Processor Brand: ?AMD
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?No Optical Drive
Simple, Powerful, & Secure Business Laptops
Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and long battery life, V Series laptops are perfect for business owners and frequent business travelers.
Package Contents:
Features
Package Contents:
V14 G2 ALC 82KC004QUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
China
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5300U |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.70 lb |
| Shipping Depth | 19" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 8.5" |
| Shipping Width | 11.70" |
| Shipping Height | 2.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 2666 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Integrated Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Simple, Powerful, & Secure Business Laptops Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and long battery life, V Series laptops are perfect for business owners and frequent business travelers. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | V14 G2 ALC 82KC004QUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82KC004QUS |
| Product Model | 82KC004QUS |
| Product Series | V14 G2 ALC |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type C |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo V14 G2 ALC 82KC004QUS 14" Notebook - HD - 1366 x 768 - AMD Ryzen 3 5300U Quad-core [4 Core] 2.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black