Lenovo
Lenovo V14 G2 ALC 82KC004SUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 5500U Hexa-core [6 Core] 2.10 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black
- SKU:
- 18488564
- MPN:
- 82kc004sus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo V14 G2 ALC 82KC004SUS 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 5500U Hexa-core (6 Core) 2.10 GHz - 8 GB RAM - 256 GB SSD - Black - AMD Chip - Windows 10 Pro - AMD Radeon Graphics- Release Month: February
- Release Year: 2021
- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 5
- Processor Model: 5500U
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?2.1 GHz
- RAM: ?8 GB
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82KC004SUS
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?5 pounds
- Package Dimensions: ?19 x 11.7 x 2.7 inches
- Processor Brand: ?AMD
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
V Laptop Series l Simple, powerful, & secure business laptops Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and all-day battery life, Lenovo V Series laptops are perfect for small business professionals who demand long-term performance and reliability. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82KC004SUS. Brand Name: Lenovo. Product Series: V14 G2 ALC. Product Model: 82KC004SUS. Product Name: V14 G2 ALC 82KC004SUS Notebook. Product Type: Notebook. [Technical Information] Release Month: February. Release Year: 2021. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Type: Ryzen 5. Processor Model: 5500U. Processor Core: Hexa-core (6 Core). Processor Speed: 2.10 GHz. Maximum Turbo Speed: 4 GHz. [Chipset] Chipset Manufacturer: AMD. [Memory] Standard Memory: 8 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. Memory Speed: 3200 MHz. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 256 GB. SSD Form Factor: M.2. Optical Drive Type: No. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Type: LCD. Display Screen Technology: Twisted nematic (TN). Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. Front Camera/Webcam Resolution: 0.3 Megapixel. Finger Print Reader: No. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 3. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 1. Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports: 1. Network (RJ-45): Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Language: English.
Package Contents:
- V14 G2 ALC 82KC004SUS Notebook
- AC Adapter
Features
- V14 G2 ALC 82KC004SUS Notebook
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.3 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5500U |
| Maximum Turbo Speed | 4 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.90 lb |
| Shipping Depth | 19" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 8.5" |
| Shipping Width | 11.60" |
| Shipping Height | 2.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 9.50 Hours |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | V Laptop Series l Simple, powerful, & secure business laptops Combining security and productivity features with a simple design, powerful technology, and all-day battery life, Lenovo V Series laptops are perfect for small business professionals who demand long-term performance and reliability. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | V14 G2 ALC 82KC004SUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82KC004SUS |
| Product Model | 82KC004SUS |
| Product Series | V14 G2 ALC |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | February |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information