Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 CB 14M836 82KN001KUS 14" Chromebook - HD - 1366 x 768 - Octa-core [8 Core] 2 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Abyss Blue
- SKU:
- 19001973
- MPN:
- 82kn001kus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE
Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on.
Package Contents:
Features
Package Contents:
IdeaPad 3 CB 14M836 82KN001KUS Chromebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | MT8183V |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.73" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 13.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1866 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali G72 MP3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | IdeaPad 3 CB 14M836 82KN001KUS Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82KN001KUS |
| Product Model | 82KN001KUS |
| Product Series | 3 CB 14M836 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1* USB Type-C (USB2.0+PD2.0+DP1.1A) |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 CB 14M836 82KN001KUS 14" Chromebook - HD - 1366 x 768 - Octa-core [8 Core] 2 GHz - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory - Abyss Blue