Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 CB 14M836 82KN002GUS 14" Chromebook - HD - 1366 x 768 - Octa-core [ARM Cortex A73 Quad-core [4 Core] 2 GHz + Cortex A53 Quad-core [4 Core] 2 GHz] - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board
- SKU:
- 19181040
- MPN:
- 82kn002gus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/28/2023 09:06:20 AM PST
- Stock Update:
- 04/28/2023 09:06:20 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
3 Series | Affordable laptops for everyday
The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance.
Package Contents:
- IdeaPad 3 Chrome 14M836 82KN002GUS
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 3 Chrome 14M836 82KN002GUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Power Plug Type | Type C |
| AC Adapter Frequency |
|
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Type | Cortex A73 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | MT8183 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Product Color | Abyss Blue |
| Height | 0.73" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 8.7" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1-year, Courier or Carry-in</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 16 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1866 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 4 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G72 MP3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 3 Series | Affordable laptops for everyday The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | IdeaPad 3 Chrome 14M836 82KN002GUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82KN002GUS |
| Product Model | 82KN002GUS |
| Product Series | 3 CB 14M836 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | November |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 2.0 (support data transfer, Power Delivery 2.0, and DisplayPort™ 1.1a) |
| Network (RJ-45) | No |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 CB 14M836 82KN002GUS 14" Chromebook - HD - 1366 x 768 - Octa-core [ARM Cortex A73 Quad-core [4 Core] 2 GHz + Cortex A53 Quad-core [4 Core] 2 GHz] - 4 GB Total RAM - 4 GB On-board