Lenovo
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 82L700BPUS 14" Touchscreen Notebook - 2K - 2240 x 1400 - AMD Ryzen 5 5600U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 19145643
- MPN:
- 82l700bpus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 14" 2K IdeaPad 5 Pro Touchscreen 100% with LED-Backlit Anti-Glare (2240 x 1400) AMD Ryzen 5 512GB SSD 16GB RAM Window 11- AMD Ryzen 5 5600U (6-Core) Processor
- 16GB DDR4 3200MHz RAM
- 512GB TLC NVMe Solid State Drive
- 14" Touchscreen 100% sRGB IPS LCD with LED-Backlit Anti-Glare (2240 x 1400) 300-Nits Display
- Microsoft Windows 11 Home
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Max Screen Resolution: ?2240 x 1400 Pixels
- Processor: ?2.3 GHz amd_r_series
- Memory Speed: ?3200 MHz
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?AMD Radeon Graphics
- Chipset Brand: ?AMD
- Wireless Type: ?Bluetooth
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Lenovo Ideapad
- Item model number: ?82L700BPUS
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?4.86 pounds
- Package Dimensions: ?18.82 x 11.81 x 2.64 inches
- Processor Brand: ?AMD
- Processor Count: ?6
- Computer Memory Type: ?DDR DRAM
- Flash Memory Size: ?512 GB
- Hard Drive Interface: ?Solid State
Features: Microsoft Windows 11 Home AMD Ryzen 5 5600U (6-Core) Processor 14" Touchscreen 100% sRGB IPS LCD with LED-Backlit Anti-Glare (2240 x 1400) 300-Nits Display 802.11 Wireless-AC (2x2) and Bluetooth 4.1 Backlit Keyboard
Package Contents:
Features
Package Contents:
IdeaPad 5 Pro 14ACN6 82L700BPUS Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5600U |
| Maximum Turbo Speed | 4.20 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.70" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 12.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2240 x 1400 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | 2K |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 5 Pro 14ACN6 82L700BPUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82L700BPUS |
| Product Model | 82L700BPUS |
| Product Series | 5 Pro 14ACN6 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB Type-C(full function, no TBT);1*Type-C(PD+USB2.0) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14ACN6 82L700BPUS 14" Touchscreen Notebook - 2K - 2240 x 1400 - AMD Ryzen 5 5600U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray