Lenovo
Lenovo 14e Chromebook Gen 2 82M1001MUS 14" Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015Ce Dual-core [2 Core] 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Gray
- SKU:
- 20082451
- MPN:
- 82m1001mus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 14e Chromebook Gen 2 82M1001MUS 14" Chromebook - HD - 1366 x 768 - AMD 3015Ce Dual-core (2 Core) 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 64 GB Flash Memory - Gray - ChromeOS - AMD Radeon Graphics - Tw- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Model: 3015Ce
- Processor Core: Dual-core (2 Core)
- Processor Speed: 1.20 GHz
- Maximum Turbo Speed: 2.30 GHz
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768 pixels
- Processor: ?1.2 GHz
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82M1001MUS
- Operating System: ?Chrome OS
- Processor Brand: ?AMD
Why Chromebooks Chromebooks are a new breed of computers that use technology more intuitively so you can better experience everything you enjoy. With just a Google login account, you can be up and running in less than 8 seconds. Seamless integration and collaboration with Google Photos, Docs, Music, Drive and more make being productive or having fun a snap. Because Chromebooks automatically update, you always have the latest features and virus protection. They don't slow down over time either-they just keep getting better and better. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82M1001MUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: 14e Chromebook Gen 2. Product Model: 82M1001MUS. Product Name: 14e Chromebook Gen 2 82M1001MUS Chromebook. Product Type: Chromebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Model: 3015Ce. Processor Core: Dual-core (2 Core). Processor Speed: 1.20 GHz. Maximum Turbo Speed: 2.30 GHz. [Memory] Total Installed System Memory: 4 GB. Maximum Supported System Memory: 8 GB. System Memory Technology: DDR4 SDRAM. System Memory Speed: 3200 MHz. [Storage] Drive Type: Flash. Flash Memory Capacity: 64 GB. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Display Screen Technology: Twisted nematic (TN). Screen Mode: HD. Screen Resolution: 1366 x 768. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Technology: DDR4 SDRAM. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Ethernet Technology: Ethernet. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 3. Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports: 1. Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 2. [Operating System] Operating System Platform: ChromeOS. Operating System: ChromeOS. [Input Devic
Package Contents:
Features
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015Ce |
| Maximum Turbo Speed | 2.30 GHz |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.70" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 12.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Why Chromebooks Chromebooks are a new breed of computers that use technology more intuitively so you can better experience everything you enjoy. With just a Google login account, you can be up and running in less than 8 seconds. Seamless integration and collaboration with Google Photos, Docs, Music, Drive and more make being productive or having fun a snap. Because Chromebooks automatically update, you always have the latest features and virus protection. They don't slow down over time either-they just keep getting better and better. |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | 14e Chromebook Gen 2 82M1001MUS Chromebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82M1001MUS |
| Product Model | 82M1001MUS |
| Product Line | 14e Chromebook Gen 2 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information