Lenovo
Lenovo 14w Gen 2 82N80001US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD 3015e 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD
- SKU:
- 18206378
- MPN:
- 82n80001us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 14w Gen 2 82N80001US 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD 3015e 1.20 GHz - 4 GB RAM - 128 GB SSD - Windows 10 Pro - AMD Radeon Graphics - IEEE 802.11ac Wireless LAN Standard- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Model: 3015e
- Processor Speed: 1.20 GHz
- Standard Memory: 4 GB
- Drive Type: SSD
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?1.2 GHz
- RAM: ?4 GB
- Hard Drive: ?128 GB flash_memory_solid_state
- Wireless Type: ?Bluetooth
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82N80001US
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?4.85 pounds
- Package Dimensions: ?19 x 12 x 3 inches
- Processor Brand: ?AMD
- Power Source: ?Battery Powered
Powered for endless possibilities Introducing the 14w, the laptop of choice for higher education teachers and administrators. Fueled by AMD dual-core processing and Windows 10 Pro, this 14" device has an all-school-day battery life and provides access to specialized learning apps at the Microsoft Store. For a more interactive experience, you can opt for a touchscreen. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 82N80001US. Brand Name: Lenovo. Product Series: 14w Gen 2. Product Model: 82N80001US. Product Name: 14w Gen 2 82N80001US Notebook. Product Type: Notebook. [Processor] Processor Manufacturer: AMD. Processor Model: 3015e. Processor Speed: 1.20 GHz. [Memory] Standard Memory: 4 GB. [Storage] Drive Type: SSD. Total Solid State Drive Capacity: 128 GB. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Screen Size: 14". Screen Mode: Full HD. Screen Resolution: 1920 x 1080. Touchscreen: No. Graphics Controller Manufacturer: AMD. Graphics Controller Model: Radeon Graphics. Graphics Memory Accessibility: Shared. [Network & Communication] Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac. Bluetooth: Yes. [Built-in Devices] Front Camera/Webcam: Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Architecture: 64-bit. [Battery Information] Number of Cells: 3-cell. [Miscellaneous] Package Contents: 14w Gen 2 82N80001US NotebookLithium Polymer BatteryAC Adapter. [Warranty] Limited Warranty: 1 Year.
Features
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015e |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Physical Characteristics | |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.65 lb |
| Shipping Depth | 12.40" |
| Shipping Width | 19.50" |
| Shipping Height | 3.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Powered for endless possibilities Introducing the 14w, the laptop of choice for higher education teachers and administrators. Fueled by AMD® dual-core processing and Windows 10 Pro, this 14" device has an all-school-day battery life and provides access to specialized learning apps at the Microsoft Store. For a more interactive experience, you can opt for a touchscreen. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | 14w Gen 2 82N80001US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82N80001US |
| Product Model | 82N80001US |
| Product Series | 14w Gen 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information