Lenovo
Lenovo 14w Gen 2 82N80002US 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD 3015e 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD
- SKU:
- 18370954
- MPN:
- 82n80002us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Powered for endless possibilities
Introducing the 14w, the laptop of choice for higher education teachers and administrators. Fueled by AMD® dual-core processing and Windows 10 Pro, this 14" device has an all-school-day battery life and provides access to specialized learning apps at the Microsoft Store. For a more interactive experience, you can opt for a touchscreen.
Package Contents:
Features
Package Contents:
14w Gen 2 82N80002US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
China
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 3015e |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Powered for endless possibilities Introducing the 14w, the laptop of choice for higher education teachers and administrators. Fueled by AMD® dual-core processing and Windows 10 Pro, this 14" device has an all-school-day battery life and provides access to specialized learning apps at the Microsoft Store. For a more interactive experience, you can opt for a touchscreen. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | 14w Gen 2 82N80002US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82N80002US |
| Product Model | 82N80002US |
| Product Series | 14w Gen 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 14w Gen 2 82N80002US 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD 3015e 1.20 GHz - 4 GB Total RAM - 128 GB SSD