Lenovo
Lenovo 100e Chromebook 2nd Gen 82Q30003US 11.6" Chromebook - HD - 1366 x 768 - Octa-core [ARM Cortex A73 Quad-core [4 Core] + Cortex A53 Quad-core [4 Core] 2 GHz] - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory
- SKU:
- 18504203
- MPN:
- 82q30003us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 100e Chromebook 2nd Gen 82Q30003US 11.6" Chromebook - HD - 1366 x 768 - Octa-core (ARM Cortex A73 Quad-core (4 Core) + Cortex A53 Quad-core (4 Core) 2 GHz) - 4 GB RAM - 32 GB Flash Memory -- 4 GB memory for smooth multitasking
- The 11.6" 1366 x 768 screen provides a great movie watching experience
- Chrome OS offers cloud connectivity to store data online that saves you hardware cost
- 16.10 Hour battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
- Standing screen display size: ?11.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768 pixels
- Processor: ?AMD_Kabini_A6_5200M_Quad_Core
- Graphics Coprocessor: ?ARM Mali-G72 MP3
- Chipset Brand: ?ARM
- Card Description: ?Mali-G72 MP3
- Wireless Type: ?Bluetooth, 802.11ac
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?100e Chromebook 2nd Gen
- Item model number: ?82Q30003US
- Hardware Platform: ?Chrome OS
- Operating System: ?Chrome OS
- Item Weight: ?2.76 pounds
- Product Dimensions: ?8 x 11.4 x 0.78 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8 x 11.4 x 0.78 inches
- Color: ?Black
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?32
- Optical Drive Type: ?No
Lenovo 100e Chrome | Engineered for education
This 11.6" Chromebook is light, portable, rugged, and productive - the ultimate everyday learning tool. It brings Google Classroom, G Suite for Education, and today's most popular education apps to students and teachers, making digital education accessible, enjoyable, and manageable. And it does so on a budget any school administration would love.
Package Contents:
- Lenovo 100e Chromebook 2nd Gen MTK 2 82Q30003US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China
- Lenovo 100e Chromebook 2nd Gen MTK 2 82Q30003US
- AC Adapter
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Type | Cortex A53 |
| Maximum Turbo Speed | 2 GHz |
| Processor Type | Cortex A73 |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | MT8183 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.78" |
| Color Family | Black |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.95 lb |
| Shipping Depth | 17.60" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 8" |
| Shipping Width | 9.80" |
| Shipping Height | 2.70" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 16.10 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 1866 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology | Twisted nematic (TN) |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-G72 MP3 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo 100e Chrome | Engineered for education This 11.6" Chromebook is light, portable, rugged, and productive - the ultimate everyday learning tool. It brings Google Classroom, G Suite for Education, and today's most popular education apps to students and teachers, making digital education accessible, enjoyable, and manageable. And it does so on a budget any school administration would love. |
| Product Type | Chromebook |
| Product Name | Lenovo 100e Chromebook 2nd Gen MTK 2 82Q30003US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82Q30003US |
| Product Model | 82Q30003US |
| Product Line | 100e Chromebook 2nd Gen |
| Technical Information | |
| Release Year | 2021 |
| Release Month | July |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Optical Drive Type | No |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 2.0 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 100e Chromebook 2nd Gen 82Q30003US 11.6" Chromebook - HD - 1366 x 768 - Octa-core [ARM Cortex A73 Quad-core [4 Core] + Cortex A53 Quad-core [4 Core] 2 GHz] - 4 GB Total RAM - 32 GB Flash Memory