Lenovo
Lenovo IdeaPad Slim 7 Pro 14IHU5 82QT0008US 14" Touchscreen Notebook - 2.8K - 2880 x 1800 - Intel Core i7 11th Gen i7-11370H Quad-core [4 Core] 3.30 GHz - 16 GB Total RAM - 1 TB SSD - Slate Gray
- SKU:
- 19138400
- MPN:
- 82qt0008us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/21/2024 03:25:43 AM PST
- Stock Update:
- 06/21/2024 03:25:43 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad Slim 7i Pro Laptop: Core i7-11370H, 1TB SSD, 16GB RAM, 14" 2.8K IPS Touch Display, Windows 11- Intel Evo Platform Powered by 11th Gen Intel Core i7-11370H Processor
- 14" Touchscreen Anti-Glare IPS LCD w/ LED Backlight 100% sRGB 2.8K (2880 x 1800) 400-Nits Display
- 1TB NVMe TLC Solid State Drive, Intel Iris Xe Graphics
- 16GB LPDDR4X 4266MHz RAM
- Backlit Keyboard, Wi-Fi 6 (2x2/160) Gig+, Bluetooth 5.0, Windows 11 Home
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?2880 x 1800
- Max Screen Resolution: ?2880 x 1800 Pixels
- Processor: ?3.3 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB DDR4
- Memory Speed: ?4266 MHz
- Hard Drive: ?1 TB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Wireless Type: ?Bluetooth
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Slim 7 Pro
- Item model number: ?82QT
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11
- Item Weight: ?3 pounds
- Package Dimensions: ?17.64 x 11.81 x 3.43 inches
- Color: ?Gray
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?4
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: ?1 TB
- Hard Drive Interface: ?Solid State
- Power Source: ?Battery Powered
Processor & Memory: Intel Evo Platform Powered by 11th Gen Intel Core i7-11370H Processor 16GB LPDDR4X 4266MHz RAM Drives: 1TB NVMe TLC Solid State Drive No Optical Drive Graphics & Video: 14" Touchscreen Anti-Glare IPS LCD w/ LED Backlight 100% sRGB 2.8K (2880 x 1800) 400-Nits Display Integrated Intel Iris X? Graphics Operating System: Microsoft Windows 11 Home Communications: Wi-Fi 6 (2x2/160) Gig+ and Bluetooth 5.0 Integrated 720p IR Webcam Audio: 2x 2W Speakers with Dolby Atmos DAX3 Keyboard: Backlit Keyboard Ports & Slots: 2x Thunderbolt 4 1x USB 3.2 Gen 1 1x Headphone/Microphone Combination Jack Battery: 4-Cell 61WH Lithium-Polymer Battery Additional Information: Dimensions: 12.30" L x 8.72" W x 0.67" H Approximate Weight: 2.86 lbs
Package Contents:
Features
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11370H |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.28 lb |
| Product Color | Slate Gray |
| Height | 0.57" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | 2.8K |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad Slim 7 Pro 14IHU5 82QT0008US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82QT0008US |
| Product Model | 82QT0008US |
| Product Series | Slim 7 Pro 14IHU5 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2x USB 3.2 GEN 1 Type C TBT(Full Function) |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information