Lenovo
Lenovo IdeaPad Flex 5 14ALC7 82R9004YUS 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 3 5300U Quad-core [4 Core] 2.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 19993665
- MPN:
- 82r9004yus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/28/2023 09:01:25 AM PST
- Stock Update:
- 07/28/2023 09:01:25 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad Flex 5 14" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook R3-5300U 8GB RAM 256GB SSD Storm Grey- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 3
- Processor Model: 5300U
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Processor Speed: 2.60 GHz
- Standing screen display size: ?14 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Processor: ?2.6 GHz
- Hard Drive: ?256 GB
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82R9004YUS
- Operating System: ?Windows 11 Home in S mode
- Processor Brand: ?AMD
Endlessly adaptable. The 360 convertible Lenovo IdeaPad Flex 5 adapts and fits to your needs, moods and environments with a tough-tested drop-down hinge that lifts up the keyboard for more ergonomic typing, up to AMD Ryzen 5000 series mobile processors with Radeon graphics, and a full-function Type-C port. Lose yourself in the show when youre viewing the taller and expansive 16:10 up-to-2.5K display, featuring TV certification and 400 nits brightness for viewing outdoors. 360 of tough-tested versatility Create, play, stream, and work in any position, surface or incline with a 360 hinge thats tough-tested 25,000 times for maximum durability. Watch shows, present and share in tent and stand modes and browse while in tablet mode. In laptop mode, the drop-down hinge gently lifts the keyboard up to a more ergonomic typing angle while covering the bottom bezel. Hyper-realistic pictures Watch images so real and expansive youll forget youre staring at a screen: The up-to-2.5K display features 100% sRGB for ultra-vivid color and ultra-sharp detail, TV certification for reduced eye strain over long sessions and 400 nits brightness for outdoor viewing. Expand your field of view with a taller 16:10 aspect ratio and four-sided thin bezels for an 90% AAR that rises further when the drop-down hinge lifts up to hide the bottom bezel. Elite-class performance with AMD U-series processors With the latest AMD Ryzen 7 U series processors and up to 16 GB RAM, youre playing with elite content creation and gaming-class performance. Store more data faster with up-to-1 TB PCIe SSD storage and keep your PC cool and quiet even under heavy loads with Intelligent Cooling, which allows you to swit
Package Contents:
Features
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5300U |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.55 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.70" |
| Width | 8.9" |
| Depth | 12.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4X |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Affordable, All-Purpose 2-in-1s Thin and light, foldable, touchscreen laptops with multiple ways to engage; classic laptop mode for maximum productivity, stand mode for an optimal touch experience, tent mode for gaming & entertainment, and tablet mode for extra mobility and practicality. |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | IdeaPad Flex 5 14ALC7 82R9004YUS 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82R9004YUS |
| Product Model | 82R9004YUS |
| Product Series | Flex 5 14ALC7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home in S mode |
| Operating System Language | English |
Warranty Information