Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 15IAU7 82RK0017US 15.6" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-1235U Deca-core [10 Core] 3.30 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Arctic Gray
- SKU:
- 20073646
- MPN:
- 82rk0017us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - 2022 - IdeaPad 3i - Essential Laptop Computer - Intel Core i5 12th Gen - 15.6" FHD Display - 8GB Memory - 512GB Storage - Windows 11 Pro- The slim and light Lenovo IdeaPad 3i laptop packs powerful 12th generation Intel Core i5 U series processors and Intel Iris Xe graphics card.Voltage:3.7 volts
- At an exceptionally slim 19.9 mm (just 0.78 inch), the IdeaPad 3i is lightweight and easy to carry everywhere you travel
- The 15.6" FHD IPS display gives you wider viewing angles for a better experience with higher color accuracy and contrast so you can see more and do more daily; the screen's 4-sided narrow bezels give you more available viewing screen
- Enjoy crystal-clear collaboration with an HD webcam with privacy shutter, dual microphones for clear voice quality, Dolby Audio sound, and Smart Noise Cancelling for a more tailored sound with less background noise
- Keep your desk from cluttering with a full-function Type-C port for faster data transfer, power delivery, and 4K display connectivity; USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB 2.0 Type-A, and HDMI ports also included, includes Free 3-month Xbox Game Pass
- Standing screen display size: ?15.6
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080
- Processor: ?1.3 core_i5
- RAM: ?8 GB DDR4
- Memory Speed: ?2400 MHz
- Hard Drive: ?512 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel Iris
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Wireless Type: ?802.11ax
- Number of USB 2.0 Ports: ?1
- Number of USB 3.0 Ports: ?1
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Ideapad 3i
- Item model number: ?82RK0017US
- Hardware Platform: ?PC
- Operating System: ?Windows 11 Pro
- Item Weight: ?5.54 pounds
- Product Dimensions: ?14.14 x 9.31 x 0.78 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?14.14 x 9.31 x 0.78 inches
- Color: ?Arctic Grey
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?USB 3.2
- Power Source: ?Battery Powered
- Voltage: ?3.7 Volts
- Batteries: ?1 Lithium Polymer batteries required. (included)
Travel farther and do more with the Lenovo IdeaPad 3i laptop computer. Designed with ultimate portability in mind, you can work, study, or play wherever you need. The powerful 12th generation Intel Core i5 U series processors keep you performing at your best, while the Intel Iris Xe graphics as well as plenty of screen real estate on the 15.6" FHD IPS display lets you enjoy better color accuracy and contrast. Plus, the IdeaPad 3i laptop is slim, sleek, and lightweight, making it easy to carry no matter where you go. Slip it into your favorite Lenovo laptop bag and carry it to school, to work, when you're traveling, or even to your favorite coffee shop when you need a break from working from home. The full-function Type-C port on this Windows laptop helps you connect displays, power your devices, and enables faster data transfer. But that's not your only option for connectivity in addition to that USB-C port, the IdeaPad 3i also has two USB-A ports (one USB 3.2 and one 2.0), an HDMI port, an SD card reader, and an audio jack, plus built-in WiFi and Bluetooth. Chat with colleagues or friends on the 720p HD camera with dual microphones, Dolby Audio, and Smart Noise Cancelling. And when your call is done, just slide the physical privacy shutter over the webcam to ensure your privacy. The long-life battery will keep you going, and you can grab another 2 hours of battery life when you're on the go by charging just 15 minutes with Rapid Charge Boost.
Package Contents:
Features
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1235U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.62 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Height | 0.78" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 14.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 15IAU7 82RK0017US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82RK0017US |
| Product Model | 82RK0017US |
| Product Series | 3 15IAU7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information