Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 82RL0002US 17.3" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 12th Gen i3-1215U Hexa-core [6 Core] 1.20 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Arctic
- SKU:
- 19191158
- MPN:
- 82rl0002us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 17.3" Full HD Notebook Computer, Intel Core i3-1215U 1.2GHz, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Home, Arctic Gray- UPC: 196379733462
- Weight: 6.000 lbs
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?82RL0002US
- Item Weight: ?4.5 pounds
- Product Dimensions: ?15.7 x 10.8 x 0.78 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?15.7 x 10.8 x 0.78 inches
- Manufacturer: ?Lenovo
IP 3 17IAU7
Package Contents:
- IdeaPad 3 17IAU7 82RL0002US
- AC Adapter
Features
Package Contents:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Anti-glare Screen
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- IdeaPad 3 17IAU7 82RL0002US
- AC Adapter
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i3-1215U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Height | 0.78" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 10.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Depot |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Laptops for any budget Whether you are looking to stream your favorite movies, play your favorite games or get down to work, IdeaPad has a laptop for your with top-notch performance at any budget |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 17IAU7 82RL0002US |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82RL0002US |
| Product Model | 82RL0002US |
| Product Series | 3 17IAU7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | April |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 82RL0002US 17.3" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i3 12th Gen i3-1215U Hexa-core [6 Core] 1.20 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Arctic