Lenovo
Lenovo IdeaPad 3 17ABA7 82RQ002XUS 17.3" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - AMD Ryzen 5 5625U Hexa-core [6 Core] 2.30 GHz - 8 GB Total RAM - 8 GB On-board Memory - 512 GB SSD - Arctic Gray
- SKU:
- 19910924
- MPN:
- 82rq002xus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo - 2022 - IdeaPad 3 - Travel Laptop Computer - AMD Ryzen 5 - 17.3" FHD Display - 8GB Memory - 512GB Storage - Windows 11 Home- The IdeaPad 3 laptop delivers speed, endurance, and infinite possibilities with the AMD Ryzen 5 5625U processor, 8GB memory, and 512GB storag
- Travel light and work, create, and study anywhere with this easy-to-pack PC; it's 0.78" slim and weighs only 4.84 lbs
- Expand your horizons with a big, bright 17.3" FHD IPS display that lets you see your screen from any angle, along with narrow bezels so there's more to see
- Crystal-clear camera clarity gives you incredible video call, online class, and video conferencing quality, while Smart Noise Cancellation provides a more natural sound experience with less background noise
- Keep your desk space from being overrun with cables via the full-function USB Type-C port , along with HDMI and 2 USB Type-A ports, includes Free 3-month Xbox Game Pass
- Standing screen display size: ?17.3
- Max Screen Resolution: ?1920 x 1080 Pixels
- Processor: ?2.3 GHz ryzen_5
- RAM: ?8 GB DDR4
- Hard Drive: ?SSD
- Graphics Coprocessor: ?AMD Radeon Vega 7
- Chipset Brand: ?AMD
- Card Description: ?Integrated
- Wireless Type: ?802.11ax
- Number of USB 2.0 Ports: ?1
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Average Battery Life (in hours): ?9 Hours
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?2022
- Item model number: ?82RQ002XUS
- Operating System: ?Windows 11
- Item Weight: ?4.84 pounds
- Product Dimensions: ?15.71 x 10.79 x 0.78 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?15.71 x 10.79 x 0.78 inches
- Color: ?Arctic Grey
- Processor Brand: ?AMD
- Processor Count: ?1
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required. (included)
Travel light and pack heavy AI-infused firepower with the slim and light Lenovo IdeaPad 3 laptop. This Windows laptop computer is full of features that you're looking for, whether you're a WFH pro, an on-the-go college student, or anyone who needs a fast processor in a sleek, easy-to-pack PC with a gorgeous hairline-sheet cover. The IdeaPad 3 is built with an AMD Ryzen 5 5625U processor part of the powerful AMD 5000 series and Lenovo AI Engine features that keep your sessions stable, productive and fast. Expand your horizons with the 17.3" FHD (1920 x 1080) IPS display that gives you a great view from any angle , while the narrow bezels give you more screen space with an 88% active area ratio (that's the amount of screen compared with the size of its borders). With AMD Radeon Vega 7 Graphics, you can work, browse, play games, or stream your favorite shows. Designed to keep your life simple and uncluttered, WiFi 6 and Bluetooth 5.0 are built into the laptop, and you can connect with two USB-A ports, HDMI, an audio jack, plus a full-function USB-C port. You'll also enjoy video calls that look and sound better on the crystal-clear HD camera with Smart Noise Cancellation and Dolby Audio to let you hear everything clearly. With up to 10 hours* of battery life, you can take the Lenovo IdeaPad 3 laptop everywhere you go.
* All battery life claims are approximate and based on results using the MobileMark 2018 v1.0.2.46 battery life benchmark test. Actual battery life will vary and depends on many factors such as product configuration and usage, software use, wireless functionality, power management settings, and screen brightness. The maximum capacity of the battery will decrease with time and use.
Package Contents:
- IdeaPad 3 17ABA7 82RQ002XUS
- AC Adapter
Features
- IdeaPad 3 17ABA7 82RQ002XUS
- AC Adapter
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5625U |
| Maximum Turbo Speed | 4.30 GHz |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb |
| Product Color | Arctic Gray |
| Height | 0.78" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 10.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1-year, Courier or Carry-in |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 13 Hours |
| Memory | |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 0 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 3 Series | Affordable laptops for everyday The IdeaPad 3 series has a slim body with immersive sound. A stylish laptop with excellent performance. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 3 17ABA7 82RQ002XUS |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82RQ002XUS |
| Product Model | 82RQ002XUS |
| Product Series | 3 17ABA7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Release Month | March |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information