Lenovo
Lenovo 13w Yoga 82S1000MUS 13.3" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 3 5425U Quad-core [4 Core] 2.70 GHz - 8 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Thunder Black
- SKU:
- 20454277
- MPN:
- 82s1000mus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 82S1000MUS New Lenovo 13w Yoga- Processor Manufacturer: AMD
- Processor Type: Ryzen 3
- Processor Model: 5425U
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Processor Speed: 2.70 GHz
Package Contents:
Features
Package Contents:
13w Yoga 82S1000MUS Notebook AC Adapter Lenovo Integrated Pen (Garaged)
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Yes
ENERGY STAR 8.0
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Model | 5425U |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Product Color | Thunder Black |
| Height | 0.69" |
| Color Family | Black |
| Width | 12" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 4GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board + SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 12 GB |
| On-board Memory Configuration | 1 x 4GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| On-board Memory | 4 GB |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| On-board Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | 13w Yoga 82S1000MUS Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82S1000MUS |
| Product Model | 82S1000MUS |
| Product Series | 13w Yoga |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 13w Yoga 82S1000MUS 13.3" Touchscreen Notebook - WUXGA - 1920 x 1200 - AMD Ryzen 3 5425U Quad-core [4 Core] 2.70 GHz - 8 GB Total RAM - 4 GB On-board Memory - 256 GB SSD - Thunder Black