Lenovo
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IAH7 82S9003AUS 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-12500H Dodeca-core [12 Core] 3.30 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Onyx Gray
- SKU:
- 19145651
- MPN:
- 82s9003aus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Ideapad 3i Gaming - 15.6" FHD Display - Intel Core i5-12500H - 8GB DDR4 RAM - 512GB M.2 TLC SSD - NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics - Windows 11 Home - Onyx Grey- Excellent battery life and perfect performance from Intel processing supports your work, study, and creativity on the Ideapad 3i Gaming 15.6".
- Cool quickly and quietly with IdeaPad Gaming. Enjoy 15% cooling improvements across the board with features like keyboard air intake. Larger ventilation rates improve on last generation performance by 20%, with 10% increased fan airflow for some really cool and quiet gaming.
- Onyx Grey color scheme comes storming onto the scene on a laptop designed to be slim, sleek, and sexy. Streamline your cables out the backside with a rear I/O dashboard; keep things clean. The signature Lenovo gaming keyboard comes with all the media control and number pad goodies, with optional 4-zone RGB backlighting. Throw in a webcam privacy shutter for extra safety and security.
- Standing screen display size: ?15.6
- Processor: ?2.5 GHz core_i5
- RAM: ?8 GB DDR4
- Hard Drive: ?SSD
- Chipset Brand: ?MediaTek
- Card Description: ?Dedicated
- Wireless Type: ?802.11ax
- Number of USB 3.0 Ports: ?2
- Average Battery Life (in hours): ?9 Hours
- Brand: ?Lenovo
- Series: ?Lenovo Ideapad Gaming 3i 15"
- Item model number: ?82S9003AUS
- Operating System: ?Windows 11 Home
- Item Weight: ?8.23 pounds
- Product Dimensions: ?14.13 x 9.83 x 0.98 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?14.13 x 9.83 x 0.98 inches
- Color: ?Gray
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?1
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Optical Drive Type: ?No Optical Drive
- Power Source: ?Battery Powered
- Batteries: ?1 Lithium Polymer batteries required. (included)
Daringly designed for burgeoning gamers and professionals, the Lenovo IdeaPad Gaming 3i (15", i7) is an excellent gateway machine. The latest 12th Generation Intel Core processors and NVIDIA GeForce RTX with upgraded storage and connectivity drives your gaming experience to the next level.
Package Contents:
Features
Package Contents:
IdeaPad Gaming 3 15IAH7 82S9003AUS Gaming Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 170 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12500H |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.11 lb |
| Product Color | Onyx Gray |
| Height | 1.02" |
| Color Family | Gray |
| Width | 10.5" |
| Depth | 14.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3050 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Affordable, All-Purpose 2-in-1s Thin and light, foldable, touchscreen laptops with multiple ways to engage; classic laptop mode for maximum productivity, stand mode for an optimal touch experience, tent mode for gaming & entertainment, and tablet mode for extra mobility and practicality. |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | IdeaPad Gaming 3 15IAH7 82S9003AUS Gaming Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82S9003AUS |
| Product Model | 82S9003AUS |
| Product Series | Gaming 3 15IAH7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IAH7 82S9003AUS 15.6" Gaming Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 12th Gen i5-12500H Dodeca-core [12 Core] 3.30 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Onyx Gray