Lenovo
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14IAP7 82SH0004US 14" Touchscreen Notebook - 2K - 2240 x 1400 - Intel Core i5 12th Gen i5-1240P Dodeca-core [12 Core] 3.30 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray
- SKU:
- 20018551
- MPN:
- 82sh0004us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE
Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on.
Package Contents:
Features
Package Contents:
IdeaPad 5 Pro 14IAP7 82SH0004US Notebook Lithium Polymer Battery AC Adapter
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-1240P |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.30 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 0.71" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 12.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 3-cell |
| Memory | |
| System Memory Speed | 4800 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2240 x 1400 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | 2K |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | DIVERSE STYLES, SINGULAR PERFORMANCE Everyday laptops for first-time users. High-performance notebooks for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | IdeaPad 5 Pro 14IAP7 82SH0004US Notebook |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82SH0004US |
| Product Model | 82SH0004US |
| Product Series | 5 Pro 14IAP7 |
| Product Line | IdeaPad |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 1 Type C Full Feature (DP, PD, and USB);1 USB Type-C(full function, no TBT) |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo IdeaPad 5 Pro 14IAP7 82SH0004US 14" Touchscreen Notebook - 2K - 2240 x 1400 - Intel Core i5 12th Gen i5-1240P Dodeca-core [12 Core] 3.30 GHz - 8 GB Total RAM - 512 GB SSD - Storm Gray