Lenovo
Lenovo Legion T730-28ICO 90JF00BRUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 9th Gen i7-9700K 3.60 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 512 GB SSD - Tower
- SKU:
- 20156039
- MPN:
- 90jf00brus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Legion T730-28ICO 90JF00BRUS Gaming Desktop Computer - Core i7 i7-9700K - 16 GB RAM - 1 TB HDD - 512 GB SSD - Tower - Windows 10 Pro 64-bit - NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB - DVD-Writer - English- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor generation: 9th Gen
- Processor model: i7-9700k
- Processor speed: 3. 60 GHz
- Standing screen display size: 1
- Max Screen Resolution: 1
- Graphics Coprocessor: NVIDIA GeForce RTX 2060
- Card Description: Dedicated
- Graphics Card Ram Size: 1
- Number of USB 2.0 Ports: 1
- Number of USB 3.0 Ports: 1
- Brand: Lenovo
- Series: LEN-90JF00BRUS
- Item model number: LEN-90JF00BRUS
- Hardware Platform: Unknown
- Operating System: Unknown
- Item Weight: 30 pounds
- Processor Brand: Unknown
- Processor Count: 1
- Computer Memory Type: Unknown
- Flash Memory Size: 1
- Hard Drive Interface: ATA-4
- Hard Drive Rotational Speed: 1
- Optical Drive Type: BD-R
Lenovo Legion T730-28ICO; Desktop LN Legion T730-28ICO I79700K 512
Package Contents:
Features
Package Contents:
Legion T730-28ICO 90JF00BRUS Gaming Desktop Computer Keyboard Mouse
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Processor Model | i7-9700K |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 6 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 2060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Savage power This 28L tower gives you the style and power you demand in a gaming PC, thanks to customizable RGB LED system lighting, a transparent side panel, optional liquid cooling, and extreme processing and graphics power with overclocking options to completely immerse you in your favorite titles. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Legion T730-28ICO 90JF00BRUS Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90JF00BRUS |
| Product Model | 90JF00BRUS |
| Product Series | T730-28ICO |
| Product Line | Legion |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Legion T730-28ICO 90JF00BRUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 9th Gen i7-9700K 3.60 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - 512 GB SSD - Tower