Lenovo
Lenovo Legion T5 26IOB6 90RS000MUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 11th Gen i7-11700 Octa-core [8 Core] 2.50 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 2 TB HDD - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tower -
- SKU:
- 18501041
- MPN:
- 90rs000mus
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Legion T5 26IOB6 90RS000MUS Gaming Desktop Computer - Intel Core i7 11th Gen i7-11700 Octa-core (8 Core) 2.50 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 2 TB HDD - 1 TB M.2 PCI Express NVMe SSD - Tower - Bla- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 11th Gen
- Processor Model: i7-11700
- Processor Core: Octa-core (8 Core)
- Processor: ?2.5 GHz core_i7
- RAM: ?16 GB DDR4
- Hard Drive: ?1 TB Mechanical Hard Drive
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Dedicated
- Graphics Card Ram Size: ?12 GB
- Wireless Type: ?802.11ab
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?90RS000MUS
- Hardware Platform: ?Windows
- Operating System: ?Windows 10 Pro
- Item Weight: ?30 pounds
- Package Dimensions: ?10.5 x 7.5 x 6 inches
- Processor Brand: ?Intel
- Processor Count: ?8
- Computer Memory Type: ?DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: ?USB 3.2
5 Series and 7 Series Towers l Power, unleashed Lenovo Legion Towers are expertly engineered, from their refined chassis, to their impressive lighting effects, to their high-performance components. Featuring the latest gaming processors and discrete graphics, these gaming towers deliver explosively powerful performance. Manufacturer: Lenovo Group Limited. Manufacturer Part Number: 90RS000MUS. Brand Name: Lenovo. Product Line: Legion. Product Series: T5 26IOB6. Product Model: 90RS000MUS. Product Name: Legion T5 26IOB6 90RS000MUS Gaming Desktop Computer. Product Type: Gaming Desktop Computer. [Processor] Processor Manufacturer: Intel. Processor Type: Core i7. Processor Generation: 11th Gen. Processor Model: i7-11700. Processor Core: Octa-core (8 Core). Processor Speed: 2.50 GHz. Maximum Turbo Speed: 4.90 GHz. [Memory] Standard Memory: 16 GB. Memory Technology: DDR4 SDRAM. [Storage] Total Hard Drive Capacity: 2 TB. Hard Drive Configuration: 1 x 2TB. Total Solid State Drive Capacity: 1 TB. Solid State Drive Interface: PCI Express NVMe. Solid State Drive Configuration: 1 x 1TB. SSD Form Factor: M.2. [Display & Graphics] Graphics Controller Manufacturer: NVIDIA. Graphics Controller Model: GeForce RTX 3060. Graphics Memory Capacity: Up to 12 GB. Graphics Memory Technology: GDDR6. Graphics Memory Accessibility: Dedicated. [Network & Communication] LAN Manufacturer: Realtek. LAN Model: RTL8111H. Ethernet Technology: Gigabit Ethernet. Wireless LAN: Yes. Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax. Bluetooth: Yes. [Interfaces/Ports] HDMI: Yes. Total Number of USB Ports: 7. Number of USB 2.0 Ports (Rear): 2. Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 4. USB Type-C (Rear): Yes. USB Type-C Detail: 1x USB-C 3.2 Gen 2. Number of DisplayPort Outputs: 3. DisplayPort: Yes. [Software] Operating System Platform: Windows. Operating System: Windows 10 Pro. Operating System Architecture: 64-bit. [Power
Features
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11700 |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 30.86 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 16.2" |
| Width | 8.1" |
| Depth | 15.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 12 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | 5 Series and 7 Series Towers l Power, unleashed Lenovo Legion Towers are expertly engineered, from their refined chassis, to their impressive lighting effects, to their high-performance components. Featuring the latest gaming processors and discrete graphics, these gaming towers deliver explosively powerful performance. |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Legion T5 26IOB6 90RS000MUS Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90RS000MUS |
| Product Model | 90RS000MUS |
| Product Series | T5 26IOB6 |
| Product Line | Legion |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 1TB |
| Total Hard Drive Capacity | 2 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Hard Drive Configuration | 1 x 2TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 2 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111H |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
Warranty Information