IBM
Lenovo D7-P5520 3.84 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - U.2 [PCI Express NVMe 4.0 x4] - Read Intensive (4xb7a13942)
- SKU:
- 20264372
- MPN:
- 4xb7a13942
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The P5520 SSDs are part of the growing family of PCIe 4.0 SSDs that match the performance of the ThinkSystem V2 family of servers. By having a Gen 4 host interface, sequential performance is doubled compared to Gen 3 SSDs. The NVMe host interface also maximizes flash storage performance and minimizes latency. The P5520 SSDs drives offer 40% and 60% improvements in latency over SAS and SATA SSDs respectively.
Lenovo Read Intensive SSDs like the P5520 SSDs are suitable for read-intensive and general-purpose data center workloads, however their NVMe PCIe interface means the drives also offer high performance. Overall, these SSDs provide outstanding IOPS/watt and cost/IOPS for enterprise solutions.
Package Contents:
- ThinkSystem 2.5" U.2 P5520 3.84TB Read Intensive NVMe PCIe 4.0 x4 HS SSD
- Publication Package
Features
- ThinkSystem 2.5" U.2 P5520 3.84TB Read Intensive NVMe PCIe 4.0 x4 HS SSD
- Publication Package
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
ThinkSystem Servers:
- ST650 V2 (7Z75 / 7Z74)
- SR630 V2 (7Z70 / 7Z71)
- SR650 V2 (7Z72 / 7Z73)
- SR670 V2 (7Z22 / 7Z23)
- SR645 (7D2Y / 7D2X)
- SR665 (7D2W / 7D2V)
- SN550 V2 (7Z69)
Device Supported:
Server
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 5.15 oz |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | The P5520 SSDs carry a 1-year, customer-replaceable unit (CRU) limited warranty. |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | U.2 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The P5520 SSDs are part of the growing family of PCIe 4.0 SSDs that match the performance of the ThinkSystem V2 family of servers. By having a Gen 4 host interface, sequential performance is doubled compared to Gen 3 SSDs. The NVMe host interface also maximizes flash storage performance and minimizes latency. The P5520 SSDs drives offer 40% and 60% improvements in latency over SAS and SATA SSDs respectively. Lenovo Read Intensive SSDs like the P5520 SSDs are suitable for read-intensive and general-purpose data center workloads, however their NVMe PCIe interface means the drives also offer high performance. Overall, these SSDs provide outstanding IOPS/watt and cost/IOPS for enterprise solutions. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | ThinkSystem 2.5" U.2 P5520 3.84TB Read Intensive NVMe PCIe 4.0 x4 HS SSD |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A13942 |
| Product Series | D7-P5520 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 6860.80 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 3686.40 MB/s |
| Random 4KB Read | 1000000IOPS |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Write | 200000IOPS |
| Endurance (TBW) | 7168 TB |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 3.84 TB |
Warranty Information