Lenovo
Lenovo Essential Wireless Keyboard and Mouse Combo - US English 103P (4x30m39458)
- SKU:
- 18151196
- MPN:
- 4x30m39458
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/08/2024 01:54:31 PM PST
- Stock Update:
- 08/08/2024 01:54:31 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This sleek and stylish keyboard and mouse increase productivity while providing wireless convenience. The slim 2.5 zone keyboard has a responsive key feeling and premium typing experience. The standard size mouse compliments the keyboard in design and functionality.Lose the Wires: advanced 2.4ghz wireless connection ensures consistent, reliable connectivity
2 in 1 Convenience: plug and play micro wireless receiver easily connects both keyboard and mouse
No Guessing: LED indicators show battery life statusKeyboard Features:
Full size 2.5 zone layout
Low profile, island style keys
Adjustable tilt legs
Spill resistant design
128bit AES encryption protection
1 year battery life
Mouse Features:
Efficient optical sensor for precision tracking
Ambidextrous three button design for both left and right hand comfort
1200dpi
1 year battery life
Package Contents:
- Essential Wireless Keyboard and Mouse Combo - US English 103P
- USB Receiver
- AA Batteries
- Setup Warranty Poster
Features
Package Contents:
T?V
Yes
PC
China
- Essential Wireless Keyboard and Mouse Combo - US English 103P
- USB Receiver
- AA Batteries
- Setup Warranty Poster
Certifications & Standards:
Environmentally Friendly:
Yes
Operating System Compatibility:
Windows 7
Windows 8
Windows 8.1
Windows 10
Platform Supported:
PC
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Localization | English (US) |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Pointing Device Depth | 4.10" |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Pointing Device Height | 1.30" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.10" |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 2.12 oz |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Enhance your productivity with the wireless convenience of the Lenovo Essential Wireless Combo Keyboard and Mouse. Connect both keyboard and mouse using only one nano USB wireless receiver without the hassle and the clutter. The slim 2.5 zone wireless keyboard has a responsive key feeling and offers premium typing experience. The standard size wireless mouse compliments the keyboard in design and functionality. Key Details One nano USB receiver for both keyboard and mouse 2.5-zone keyboard layout with dedicated numeric keypad Adjustable tilt leg and spill resistant keyboard design Full-size ambidextrous mouse Optical sensor and 1200 DPI resolution Up to 12 months battery life (may vary based on usage) |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Name | Essential Wireless Combo Keyboard & Mouse |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X30M39458 |
| Product Line | Essential |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Essential Wireless Keyboard and Mouse Combo - US English 103P (4x30m39458)