Lenovo Idea
Lenovo G27e-20 27" Full HD WLED Gaming LCD Monitor - 16:9 (66d8gcr1us)
- SKU:
- 20086168
- MPN:
- 66d8gcr1us
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/31/2023 12:05:33 PM PST
- Stock Update:
- 05/31/2023 12:05:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo G27e-20 is an excellent gaming monitor that effortlessly supports hours of daily usage. With a large 27-inch, 1920 x 1080 Full-HD display screen, this monitor is ideal for everyday work and studies, as well as for entertainment usage like gaming, etc. This smart-looking monitor comes with the worlds 1st 100 Hz1 (120 Hz overclock) refresh rate, AMD FreeSync Premium technology and a 1ms MPRT response time for superb gaming experience. Its Natural Low Blue Light technology reduces harmful blue light without any color distortion and enables hours of safe and fatigue-free viewing experience. In addition, this monitor also has a 95% sRGB display for brilliant color reproduction. The G27e-20 comes with the Lenovo Artery4 Software to help you quickly and easily adjust your monitor controls. Now you can set monitor display performance, choose game-based display settings, etc. Gamers will also love special tools like Show Frame Rate, Show Timer and more to help them win the game. Check out Lenovo G27e-20. Any way you look at it, its got game.
Key Details
- 27-inch display
- 1920 x 1080 FHD resolution
- 100Hz refresh rate (120Hz overclock refresh rate)
- 1ms Response Time
- AMD FreeSync Premium Technology
Features | Level Up with Awesome Gaming Performance
Lenovo G27e-20 is an excellent gaming monitor that effortlessly supports hours of daily usage. With a large 27-inch, 1920 x 1080 Full-HD display screen, this monitor is ideal for everyday work and studies, as well as for entertainment usage like gaming, etc. This smart-looking monitor comes with the 100 Hz1 (120 Hz overclock) refresh rate, AMD FreeSync™ Premium technology and a 1ms MPRT response time for superb gaming experience. Its Natural Low Blue Light technology reduces harmful blue light without any color distortion and enables hours of safe and fatigue-free viewing experience. In addition, this monitor also has a 95% sRGB display for brilliant color reproduction. The G27e-20 comes with the Lenovo Artery4 Software to help you quickly and easily adjust your monitor controls. Now you can set monitor display performance, choose game-based display settings, etc.
Gamers will also love special tools like Show Frame Rate, Show Timer and more to help them win the game. Check out Lenovo G27e-20. Any way you look at it, it's got game.
Superb Gaming Experience
This monitor has the 100 Hz1 (120 Hz overclock) refresh rate for minimal latency and that smooth, seamless visual experience gamers love. Its 1ms MPRT response time offers gamers a massive advantage, especially in fast-paced games without any motion blurs or visual lags. Additionally, thanks to the AMD FreeSync™ Premium technology, users don't have to worry about stuttering images or screen tearing. Add the wide 178° viewing angle and you have a monitor with superb all-round performance.
Package Contents:
- G27e-20 Gaming Monitor
- HDMI Cable
Features
- G27e-20 Gaming Monitor
- HDMI Cable
Energy Star:
No
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 30 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Frequency |
|
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.70 lb |
| Height | 14.5" |
| Width | 24.2" |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.30 lb |
| Depth | 1.7" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | No |
| USB | No |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 95% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo G27e-20 is an excellent gaming monitor that effortlessly supports hours of daily usage. With a large 27-inch, 1920 x 1080 Full-HD display screen, this monitor is ideal for everyday work and studies, as well as for entertainment usage like gaming, etc. This smart-looking monitor comes with the worlds 1st 100 Hz1 (120 Hz overclock) refresh rate, AMD FreeSync Premium technology and a 1ms MPRT response time for superb gaming experience. Its Natural Low Blue Light technology reduces harmful blue light without any color distortion and enables hours of safe and fatigue-free viewing experience. In addition, this monitor also has a 95% sRGB display for brilliant color reproduction. The G27e-20 comes with the Lenovo Artery4 Software to help you quickly and easily adjust your monitor controls. Now you can set monitor display performance, choose game-based display settings, etc. Gamers will also love special tools like Show Frame Rate, Show Timer and more to help them win the game. Check out Lenovo G27e-20. Any way you look at it, its got game. Key Details 27-inch display 1920 x 1080 FHD resolution 100Hz refresh rate (120Hz overclock refresh rate) 1ms Response Time AMD FreeSync Premium Technology Features | Level Up with Awesome Gaming Performance Lenovo G27e-20 is an excellent gaming monitor that effortlessly supports hours of daily usage. With a large 27-inch, 1920 x 1080 Full-HD display screen, this monitor is ideal for everyday work and studies, as well as for entertainment usage like gaming, etc. This smart-looking monitor comes with the 100 Hz1 (120 Hz overclock) refresh rate, AMD FreeSync ™ Premium technology and a 1ms MPRT response time for superb gaming experience. Its Natural Low Blue Light technology reduces harmful blue light without any color distortion and enables hours of safe and fatigue-free viewing experience. In addition, this monitor also has a 95% sRGB display for brilliant color reproduction. The G27e-20 comes with the Lenovo Artery4 Software to help you quickly and easily adjust your monitor controls. Now you can set monitor display performance, choose game-based display settings, etc. Gamers will also love special tools like Show Frame Rate, Show Timer and more to help them win the game. Check out Lenovo G27e-20. Any way you look at it, it's got game. Superb Gaming Experience This monitor has the 100 Hz1 (120 Hz overclock) refresh rate for minimal latency and that smooth, seamless visual experience gamers love. Its 1ms MPRT response time offers gamers a massive advantage, especially in fast-paced games without any motion blurs or visual lags. Additionally, thanks to the AMD FreeSync ™ Premium technology, users don't have to worry about stuttering images or screen tearing. Add the wide 178° viewing angle and you have a monitor with superb all-round performance. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | G27e-20 Gaming Monitor |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 66D8GCR1US |
| Product Model | G27e-20 |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information