Lenovo Idea
Lenovo GO Wireless Vertical Mouse [Storm Grey] (gy51c33980)
- SKU:
- 19719293
- MPN:
- gy51c33980
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/04/2023 08:13:04 AM PST
- Stock Update:
- 12/04/2023 08:13:04 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Go Wireless Vertical Mouse- Natural handshake position to reduce forearm and wrist strain
- Comfort grip with treated cork material
- True Ergonomic vertical design, 45-degree vertical grip
- 2.4 GHz wireless dongle connection
- 6 button mouse, 2 programmable side buttons
- Product Dimensions: 2.48 x 4.09 x 2.44 inches
- Item Weight: 3.36 ounces
- Manufacturer: Lenovo
The Lenovo Go Wireless Vertical Mouse goes beyond the norm and delivers an experience that replicates the natural form of a handshake with a 45 palm grip and revised finger positioning for optimal posture and productivity.
Features
Operating System Compatibility:
PC
Desktop PC
Windows 7 x64
Windows 10 x64
Platform Supported:
PC
Device Supported:
Desktop PC
Specs
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Number of Programmable Buttons | 3 |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.42 oz |
| Length | 4.1" |
| Product Color | Storm Gray |
| Height | 2.5" |
| Color Family | Gray |
| Depth | 2.5" |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Our hands were not designed to be flat on tables for 8 hours a day, yet that is how mice were designed in the past. The Lenovo Go Wireless Vertical Mouse goes beyond the norm and delivers an experience that replicates the natural form of a handshake with a 45° palm grip and revised finger positioning for optimal posture and productivity. |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | Go Wireless Vertical Mouse |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GY51C33980 |
| Product Line | GO |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo GO Wireless Vertical Mouse [Storm Grey] (gy51c33980)