Lenovo
Lenovo Urban Carrying Case [Sleeve] for 15.6" Notebook - Charcoal Gray (gx40z50942)
- SKU:
- 20057223
- MPN:
- gx40z50942
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo Urban Laptop Sleeve for 15.6" Notebook, Water Resistant, Soft Padded Compartments, Accessory Storage, Reinforced Rubber Corners, Extendable Handle, GX40Z50942, Charcoal Grey- The Lenovo Urban Laptop Sleeve is tailored for the on-the-go professional, with a water-resistant, charcoal grey exterior and a convenient carrying handle
- Dedicated, zippered compartments give you space for your 15.6-inch laptop and your essential accessories
- The soft, padded interior helps safeguard your essentials against accidental drops, scratches, and dust, while rubber bumpers on each corner give you superior protection
- Space is never a concern thanks to the spacious, anti-bulge design of this laptop case. Carry everything you need and still look professional
- The laptop sleeve is slim and lightweight, weighing just 0.63 lbs, making it easy to carry with you or slip into a backpack or suitcase
- Standing screen display size: ?15.6 Inches
- Brand: ?Lenovo
- Item model number: ?GX40Z50942
- Item Weight: ?10.2 ounces
- Product Dimensions: ?10.6 x 15.6 x 1.1 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?10.6 x 15.6 x 1.1 inches
- Color: ?Grey
- Manufacturer: ?Lenovo
Enjoy extra protection and extra ease with the Lenovo Urban Laptop Sleeve. This convenient laptop case is tailored to fit up to a 15.6" laptop, Chromebook, or tablet and is very lightweight, coming in at just 0.63 lbs. Its stylish and professional charcoal grey color and anti-bulge design let you carry your notebook computer and accessories with comfort, anywhere you go. You'll even have a dedicated pocket for those essential items, like a mouse and power bank. For working professionals and others on-the-go, an extendable PU handle makes carrying your laptop case even easier.
Combining the sleek design with superior protection, this 15-inch laptop cover is made with water-resistant material to help keep your notebook safe and dry. Inside, the case is lined with a fluffy, soft, padded material that cradles your computer to protect it from scratches and bumps. This laptop sleeve is also reinforced on all four corners with rubber bumpers, which add an additional layer of security.
Specifications:
External Dimension (W x D x H): 15.7" x 10.8" x 1.2"
Internal Dimension (W x D x H): 15.6" x 10.6" x 1.1"
Weight: Starting at 0.63 lbs
Features
Notebook
Power Bank
Mouse
Accessories
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyester Fabric |
| Weight (Approximate) | 10.16 oz |
| Product Color | Charcoal Gray |
| Durability |
|
| Height | 10.8" |
| Width | 15.7" |
| Depth | 1.2" |
| Material Details | <p>Rubber Bumper</p> |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Lenovo Urban Sleeve Case is a quality storage solution fit for any style-conscious on-the-go professional. Store your laptop, power bank, mouse, and other accessories securely inside the many sleeves and compartments. Keep them safe from the unexpected with a water-resistant polyester exterior and padded internal compartments. Features & Benefits Protective design that's armored with rubber bumpers on each corner to keep your laptop safe from accidental drops Water-resistant and stylish polyester outer material for durability Cushioned under zippers to protect from scratches Additional zipper storage for accessories |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | 15.6-inch Laptop Urban Sleeve Case |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX40Z50942 |
| Product Line | Urban |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Style | Sleeve |
| Closure Type | Zipper |
Warranty Information